Dobrze sprofilowany Durex

ARBOmedia przedstawił wyniki swojej pierwszej kampanii przeprowadzonej w oparciu o bazę profili użytkowników i rozliczenie oparte na dotarciu do grupy docelowej.

Zlecona przez Universal McCann kampania Durex odbywała na 15 serwisach sieci reklamowej ARBOmedia przez 10 dni i zakończyła się po Walentynkach. "Najważniejszą a wręcz rewolucyjną kwestią przy planowaniu tej kampanii był model sprzedaży jaki zaproponowaliśmy klientowi. Dysponując bazą profili użytkowników serwisów z sieci, zebranych podczas badań ARC Rynek i Opinia, byliśmy w stanie zaproponować klientowi rozliczenie kampanii oparte na dotarciu do użytkowników z grupy docelowej" – powiedział Marcin Woźniak, dyrektor zarządzający ARBOmedia Polska.

Kampania polegała na dwuetapowej emisji reklamy typu floatingAD. Kreacja dla kampanii została przygotowana przez tworzących serwis durex.pl Zentropy Partners (dział interaktywny McCann-Erickson) i oparta była na technologii top-layer. Kampania miała na celu przyciągnąć internautów na strony durex.pl z konkursem walentynkowym. „W krótkim czasie blisko 1800 osób wypełniło formularz konkursowy. Kreacje zobaczyło ponad 200 tys. unikalnych użytkowników, z czego 125 tys. stanowiło grupę docelową marki Durex. Ponadto zanotowaliśmy 4 krotny wzrost odwiedzalności serwisu durex.pl. Wskaźnik CTR kampanii w sieci ARBOmedia wynosił odpowiednio 7,27% dla pierwszej i 9,86% dla drugiej kreacji. Jednak dużo więcej o efektywności kampanii mogą powiedzieć wskaźniki Cost Per Click (CPC). Wyniosły one odpowiednio dla kreacji 0,79 zł i 0,59 zł" - powiedział Marcin Gaworski, Account Executive Zentropy Partners, która była autorem reklamy. Przytoczony koszt obliczony został ponadto tylko dla unikalnych użytkowników i w obrębie grupy celowej.

„Wykorzystany model sprzedażowy został wypracowany w związku z konkretnym zainteresowaniem klienta. Teraz, po kampanii odnotowujemy duże zainteresowanie tą formą rozliczenia” – stwierdził Bartosz Drozdowski, Account Manager ARBOmedia Polska. Sieć proponuje dwa modele sprzedażowe w oparciu o założenie dotarcia do zadanej grupy docelowej. Pierwszy to CPT in target group - model polegający na emisji 1000 kreacji w grupie docelowej. Drugi model to CPU in target group, czyli modyfikacja polegająca na dotarciu do unikalnych użytkowników. W uproszczeniu działa to następująco: klient zakłada dotarcie do Internautów o dochodach netto powyżej 1000 zł miesięcznie z miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W zależności od liczebności grupy celowej i wyników ARC ustalany jest koszt dotarcia czyli CPT in Target Group, bądź CPU in Taret Group – odpowiednio do potrzeb klienta i specyfiki kampanii. Odbywa się emisja, natomiast rozliczenie kampanii dotyczy wyłącznie 1000 emisji w grupie celowej, bądź emisji unikalnym użytkownikom z grupy celowej. "Planowanie kampanii i przede wszystkim rozliczanie kampanii oparte bezpośrednio na skumulowanych badaniach profilu użytkowników poszczególnych serwisów i dotarcie do unikalnych użytkowników stwarza wiele niewykorzystanych jak do tej pory możliwości. Zastosowanie technologii adserwerowej DoubleClick DART5 pozwala na emisje dowolnych form reklamy, wydaje mi się iż obecnie wszystko zależy od inwencji agencji i odwagi klienta” - powiedział Bartosz Drozdowski.