Dobre prognozy dla e-bankowości

Firma badawcza Jupiter ocenia, że 39% internautów w Europie, czyli około 50 mln osób, korzysta z usług internetowych banków. Oznacza to, że w Europie mieszka 54,1% wszystkich użytkowników banków online.

Jak twierdzą specjaliści z Jupitera, mieszkańcy krajów północnych znacznie częściej korzystają z usług elektronicznej bankowości niż mieszkańcy południa. Dla porównania konta w internetowych bankach posiada 54% Szwedów i 13% Greków. Specjaliści prognozują, że przyrost liczby klientów będzie bardzo dynamiczny i do roku 2005 już 48% mieszkańców Starego Kontynentu będzie korzystało z elektronicznej bankowości. Później przyrost nie będzie już tak gwałtowny i przez kolejne dwa lata, do roku 2007 odsetek osób korzystających z e-banków osiągnie 51%.

Jak donosi jednak Jupiter, zaledwie 11% internautów (39% posiada e-rachunki) płaci swe rachunki za pośrednictwem Internetu, zaś 0,3% składa przez Internet wniosek o kredyt. Zgodnie z prognozami, europejscy internauci mają jednak docenić zalety i wygodę związane z regulowaniem płatności przez Internet i do roku 2007, 22% z nich ma regulować swoje zobowiązania finansowe za pośrednictwem Sieci. Jak wynika z badań, internauci nie postrzegają na razie Sieci jako odpowiedniego miejsca w którym złożyć można wniosek o kredyt i zdaniem specjalistów z Jupitera zaledwie 1% internautów jest zainteresowanych ubieganiem się o pożyczkę przez Internet.