Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Dobiega końca czas Portalu.pl

Portal.pl od połowy lutego zostanie włączony do Wirtualnej Polski. Jak napisano w komunikacie, pod adresem wp.pl będzie dostępnych kilka serwisów i usług oferowanych dotychczas przez portal.pl. WP nie przygarnie natomiast pracowników kończącego żywot portalu.

W komunikacie zapowiedziano m.in. przeprowadzenie migracji bezpłatnych kont pocztowych poczta.portal.pl do WP. Została ona zaplanowana na 12 lutego, przewidywana przerwa w działaniu ma nie przekroczyć 12 godzin i nastąpi godzinach nocnych. Nie wiadomo dokładnie ilu użytkowników będą dotyczyć te przenosiny. "To około kilkuset tysięcy kont pocztowych. Przeprowadzimy migrację wszystkich skrzynek, po czym po pewnym czasie dokonamy weryfikacji, jaką część stanowią konta martwe" - mówi Radosław Żuk, rzecznik TPI. Od połowy lutego adres portal.pl będą przekierowywać na strony Wirtualnej Polski.

Według Marcina Strzałkowskiego, rzecznika WP, nie wiadomo jeszcze dokładnie które serwisy zostaną zupełnie zlikwidowane, a które połączą się z podobnymi serwisami w WP. Przejęte zostaną także licencje serwisów zewnętrznych. „Indywidualne decyzje zapadają na poziomie każdego serwisu. Nie ma natomiast planów fizycznego przejścia pracowników portalu.pl do jakichkolwiek działów WP” – mówi Marcin Strzałkowski. Pracownicy serwisów znaleźli jednak, według informacji Radosława Żuka, pracę w serwisach powstałych przy Neostradzie. Wirtualna Polska, podobnie jak dotychczas będzie korzystać z platformy streaming video, jednak pozostanie ona usługą TPI.

Los Portalu.pl, był przesądzony od momentu zainteresowania się TP SA przejęciem Wirtualnej Polski. Portal.pl powstał w maju 2000 roku. Był chyba najbardziej kapitałochłonnym przedsięwzięciem w polskim Inernecie. W ciągu pierwszego roku istnienia portal.pl osiągnął 1 mln zł przychodów i poniósł 64 mln zł strat. Portal.pl miał też jednak swoje chwile chwały, np. kiedy przeprowadzał transmisję na żywo z pierwszej edycji Wielkiego Brata. Trzeba przyznać, że przytarł wówczas nosa Onetowi, który z racji z włączania do struktur holdingiu ITI był pewniakiem do transmitowania programu TVN.

W gruncie rzeczy jednak, historia portal.pl to historia straconych szans. Kierownictwo TP Internet, czytaj: TP S.A., nie miało konsekwentnej strategii jego rozwoju. Początkowo miał być, szczególnie z racji swego znakomitego, domyślnego adresu, konkurentem Wirtualnej Polski i Onetu. Potem zwolniono dziennikarzy, a po pewnym czasie główną bronią portalu w walce o serca internautów stała się platforma streaming video. Następnie nadeszły wieści, że TP S.A. szykuje się do przejęcia WP...

Dla posiadaczy kont w portal.pl przygotowano specjalną instrukcję postępowania podczas migracji. Konto o adresie np. [email protected] otrzyma adres x-portal.at.wp.pl. Wszelka poczta adresowana na stary adres ma być automatycznie przekierowywana na nowe konto. W ustawieniach programu pocztowego wymagana będzie tylko zmiana adresów serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej. Wielkość nowej skrzynki w Wirtualnej Polsce to 15 MB.