Do fuzji trzeba dwojga

Nie będzie fuzji Softbanku z Prokomem - twierdzi prezes Softbanku, Aleksander Lesz.

RZECZPOSPOLITA Państwo i jego służby nie dysponują spójnym systemem łączności. Każda ze służb posiada własną sieć telekomunikacyjną (osobną wojsko, policja, pogotowie, – ale ten model nie spełnia podstawowych potrzeb. Sieci te nie są komunikacyjne zgodne, co powoduje, trudności w koordynacji działań tych służb. Rozwiązaniem tych problemów ma stać się system TETRA – międzynarodowy system łączności trunkingowej.(s.D1)

PULS BIZNESU Zdaniem analityków spółki IT będą miały raczej udany koniec roku, mimo że nie przeżyją takiego boomu jak w ubiegłym roku, związanego z pluskwą milenijną. Jednak mimo wszystko w czwartym kwartale powinny poprawić się wyniki finansowe przedsiębiorstw informatycznych, a to, dlatego, że już od wrześnie ożywił się rynek IT. O wszystkim jednak zdecydują kontrakty, z którymi większość spółek IT wiąże swoje nadzieje na poprawę wyników finansowych (s.19)

GAZETA WYBORCZA Aleksander Lesz, prezes i główny akcjonariusz Softbanku oświadczył, że nie sprzeda więcej niż uzgodnionych wcześniej 9,9 procent swoich akcji. Ostudził tym emocje inwestorów i analityków oczekujących na fuzję Softbanku z Prokomem. Według analityków w jej wyniku powstałaby dominująca na rynku informatycznym firma o wartości rynkowej rzędu 4,5 mld złotych. (s.27)

Prawie wszystkie największe europejskie firmy (97 procent) są w jakiś sposób zaangażowane w handel elektroniczny, wynika z ogłoszonego w środę raportu firmy doradczej Andersen Consulting. W Polsce tylko nieco ponad 10 procent firm twierdzi, że handel elektroniczny zmieni sposób ich działalności. Jednocześnie z badań firmy wynika, że polscy menedżerowie znacznie częściej niż zagraniczni uważają handel elektroniczny za poważne zagrożenie ze strony konkurencji. (s. 26)

PRAWO I GOSPODARKA Cztery miliony mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia miało w sierpniu dostęp do Internetu. W stosunku do ubiegłego miesiąca znacznie wzrosła liczba osób zainteresowanych uzyskaniem dostępu do sieci. (s.4)

Z danych firmy doradczej Gartner wynika, że wartość zakupów gwiazdkowych w Internecie wzrośnie w tym roku o 85 proc. i sięgnie w skali światowej 19,5 mln dolarów. (s.4)

PARKIET Podobnie jak w przypadku kredytowania zakupów akcji podczas ofert publicznych, najwięcej krótko- i średnioterminowych korzyści z UMTS osiągną banki, do których konsorcja ubiegające się o koncesje niechybnie zwrócą się o kredyty. W przeciwieństwie do kredytowania zakupów PKN Orlen, kupno UMTS sfinansują jednak banki zachodnie.

Aleksander Lesz, prezes i akcjonariusz Softbanku, poza pakietem 9,99% akcji na rzecz Prokomu sprzeda jeszcze blisko 5% kapitału spółki (800 tys. walorów) CA IB Investment Bank lub poprzez CA IB Investment Bank - poinformowała wczoraj firma.

WALL STREET JOURNAL MP3.com będzie musiało zapłacić wytwórni Seagram 250 mln dolarów odszkodowania. Sąd uznał, firma zajmująca się rozprowadzaniem muzyki w Sieci poważnie naruszyła prawa autorskie i za każdy udostępniony na serwisie album musi zapłacić 25 tys. dolarów odszkodowania. (Tech Center)

FINANCIAL TIMES Telmex , jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Ameryce Łacińskiej zapowiedział, że zamierza odłączyć swoje warte 1,3 mld dolarów ramię zajmujące się telefonią komórkową, aby poprawić swoje wyniki finansowe i pozbyć przedsięwzięcia wymagającego kosztownych inwestycji. Spółka będzie nazywała się America Movil. (Bussiness News)