Do Idei droga wolna

W poniedziałek informowaliśmy, że operator sieci Idea zablokował możliwość wysyłania SMS-ów z Internetu poprzez wszystkie nieautoryzowane bramki SMS, w tym również tę znajdującą się w popularnym komunikatorze Gadu-Gadu. Od tego czasu sytuacja nieco się zmieniła.

Aby wysyłać krótkie wiadomości tekstowe do abonentów sieci Idea, należało korzystać z zabezpieczonej tzw. tokenem graficznym bramki, znajdującej się w serwisie internetowym operatora. Zablokowanie nieautoryzowanych bramek SMS, miało na celu zabezpieczenie klientów sieci przed otrzymywaniem różnego rodzaju treści reklamowych rozsyłanych przy pomocy SMS.

Tymczasem już dziś znów mamy możliwość wysyłania SMS-ów z popularnych komunikatorów takich jak Tlen.pl oraz Gadu-Gadu (pod warunkiem zainstalowania najnowszej wersji aplikacji). Wysyłając SMS-a z Gadu-Gadu, mamy do czynienia z takim samym tokenem graficznym, jaki znajduje się na stronie Idei.

Ponowne umożliwienie wysyłania SMS-ów z niezależnych od Idei serwisów nie budzi jednak zastrzeżeń operatora. "Udało się nam się całkowicie usunąć spam, natomiast indywidualni użytkownicy mogą korzystać z bramki SMS Idei - ciesząc się lepszą jej jakością. Cele wprowadzania tokena graficznego w bramce SMS Idei zostały więc osiągnięte" – mówi Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy Idei.