Do 5 lat więzienia za złamanie regulaminu Naszej-Klasy

Dwóch młodych mężczyzn wykorzystujących fikcyjne konta w Naszej-Klasie do reklamowania swoich produktów na Allegro odpowie za zakłócanie sieci teleinformatycznej. Policja informuje, że za tą działalność grozi im nawet do 5 lat więzienia.

Dwóch młodych mężczyzn, uczniów szkół o profilach informatycznych, korzystało ze skryptu umożliwiającego zakładanie fikcyjnych kont w serwisie społecznościowym Nasza-Klasa. Konta zawierały erotyczne zdjęcia kobiet i dzięki temu szybko zdobywały wiele odwiedzin oraz znajomych. W opisie profilów znajdowały się również odnośniki do aukcji internetowych właścicieli kont. Taki sposób reklamy jest sprzeczny z regulaminem portalu społecznościowego, na którym za posiadanie podobnych kont obowiązują opłaty.

Nieuczciwy proceder dostrzegli administratorzy Naszej-Klasy, którzy natychmiast zgłosili sprawę do Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Funkcjonariusze namierzyli sprawców i korzystając z danych serwisu ustalili, że w ciągu trzech miesięcy założyli co najmniej 90 fikcyjnych kont o charakterze reklamowym.

Policja podaje, że podczas przeszukania mieszkań sprawców zabezpieczono twarde dyski komputerów oraz około 140 płyt zawierających programy komputerowe bez wymaganej licencji. Materiał dowodowy zostanie poddany analizie w Pracowni Badań Komputerowych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi.

Obu podejrzanym w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonowa w Wieluniu, przedstawiono zarzuty zakłócania sieci teleinformatycznej. Podejrzani przyznali się do tego czynu. Policja podaje, że za to grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.