Długi ogon w e-biznesie

W stronę sztucznej inteligencji

Dużo wystąpień skierowanych było do osób nie znających się dobrze na specyfice branży internetowej, co więcej trudno było znaleźć taką, która mówiła o rzeczach mało znanych.

Dlatego w masie szarzyzny duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja firmy Admeta adImprover ze Szwecji, która zamierza w grudniu otworzyć swoje biuro w Wielkiej Brytanii. Admeta adImprover wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do optymalizacji kampanii reklamowych. Jak na razie mechanizm działa jedynie dla kreacji banerowych.

- Narzędzie samo się uczy i samo śledzi, jakie są rezultaty kampanii reklamowej - mówi Leif Jagerbrand, założyciel Admety - Na podstawie tego, dokonuje decyzji, na jakich stronach zwiększyć emisję bannerów, o której godzinie najlepiej je pokazywać, etc. Efekty są o wiele lepsze w porównaniu z ręczną optymalizacją czy wykorzystaniem algorytmów statystycznych.

Admeta sama nie sprzedaje żadnych reklam, zajmuje się wyłącznie dostawą narzędzia optymalizacyjnego.

Jak na razie spółka ma dużo doświadczenia na rynku skandynawskim i w Holandii. Wkrótce jednak zamierza rozszerzyć swoją działalność w Europie. Nie wyklucza też wykorzystania sztucznej inteligencji do optymalizacji innych od banerowych typów kampanii reklamowej.

Murray Newlands, director of network, PrimeQ interactive advertising

Murray Newlands, Prime interactive advertising

Obecnie reklamodawców interesuje wszystko: począwszy od affiliate marketingu, przez lead generation aż po reklamę e-mailową. Dużo zapytań pochodzi przede wszystkim od marketingowców z firm produkujących napoje, branży hazardowej, sklepów detalicznych i agencji turystycznych. Bardzo popularne są również wyszukiwarki i z pewnością zainteresowanie w tym sektorze rośnie.

***

Targi ad:tech są największą wystawą marketingu interaktywnego w Wielkiej Brytanii. W tym roku wystawiało się ponad 140 firm. Podobne dwudniowe spotkania organizowane są w tym roku jeszcze w Szanghaju i w Nowym Jorku.

Długi ogon w e-biznesie

Spotkanie wieczorne. Przedstawiciele fińskiego, duńskiego i polskiego IAB mieli okazję wymienić się doświadczeniami

Długi ogon w e-biznesie

Wieczorne rozmowy prowadził Artur Zawadzki (Gemius SA) z Michałem Kreczmarem, Darkiem Sokołowskim (IDG) i Grześkiem Berezowskim (McCann Erickson Polska)

Zobacz również:

Relację z majowych targów branży internetowej Internet World w Londynie