Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Długa przeprowadzka serwisu nasza-klasa.pl

Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem dzisiaj (8 stycznia) nastąpiło zakończenie prac nad poprawą wydajności portalu nasza-klasa.pl. Wiązało się to z brakiem dostępu do portalu. Prace rozpoczęto o 2 w nocy, a zakończono, po dwukrotnej zmianie terminu o 15:50. Nie wiadomo czy to koniec prac, bo portal wciąż wolno działa, a o ich zakończeniu oficjalnie nie poinformowano.

Mimo tego, że harmonogram prac został ustalony i podany do publicznej wiadomości kilka miesięcy temu, w polskim Internecie zawrzało. Za pośrednictwem forów internetowych, Usenetu, a także z łamów naszego portalu na autorów serwisu spadają gromy. Pojawiają się głosy, że uruchomienie serwerowni odbywa się bez planu i jest źle przygotowane. Internauci narzekają, że godziny ponownego uruchomienia portalu są stale przesuwane (z 13-tej, na 14-tą, na 17-tą) oraz, że odbywa się w dzień, a nie w nocy. Pojawiają się nawet narzekania, że komunikat o przenosinach jest zbyt lakoniczny.

Serwery zakupione na początku listopada 2007 r. były konfigurowane i testowane niemal bez przerwy. Do 6 stycznia trwały testy nowego systemu. Zgodnie z planem wczoraj (7 stycznia) nastąpiło uruchomienie nowej serwerowi serwisu nasza-klasa.pl, a dziś (8 stycznia), nieco po północy rozpoczęło się przenoszenie danych. Rzeczywiście informacja o przenoszeniu danych na nowe serwery mogła być lepiej wyeksponowana. Zespołowi naszej-klasy nie można jednak zarzucić, że działania obywają się bez planu. W odpowiedzi na coraz bardziej pogarszającą się szybkość działania serwisu zaplanowano zakup nowego sprzętu oraz wyłączono część funkcjonalności serwisu. Działania podejmowane przez niemal 30-osobowy zespół okazywały się jednak niewystarczające. Użytkowane dotychczas serwery wciąż były przeciążone. Niebawem zapewne okaże się również dlaczego cała operacja przeciągała się i czemu nie została przeprowadzona w godzinach nocnych.

Portal nasza-klasa.pl wystartował w listopadzie 2006 r. We wrześniu zeszłego roku 20% udziałów w portalu kupił niemiecki fundusz inwestycyjny European Founders. Obecnie wartość całego serwisu szacowana jest na 20 mln zł. Z informacji umieszczonych na portalu pod koniec zeszłego tygodnia wynika, że zarejestrowało się w nim już ponad 6 mln osób, codziennie przybywa prawie 100 tys. nowych kont. Dziennie Internauci generują ruch rzędu 150 mln odsłon.

O projekcie migracji do nowej serwerowni serwisu nasza-klasa.pl napiszemy na łamach Computerworld.

Aktualizacja: 09 stycznia 2008 18:18

W środę (9 stycznia) około godziny 15:30 serwis wystartował ponownie, choć na razie pod - zapewne tymczasowym - adresem b.nasza-klasa.pl. Niestety nie działa jeszcze pełna funkcjonalność portalu. Na forum serwisu część użytkowników już narzeka na brak możliwości dodawania zdjęć, wysyłania wiadomości i zaproszeń. Występują również trudności z połączeniem. Nie ma również żadnej oficjalnej informacji o zakończeniu prac. Pierwsza próba, podjęta zgodnie z harmonogramem prac 8 stycznia, nie powiodła się. Wówczas zadecydowano o ponownym uruchomieniu serwerów w Niemczech.

Aktualizacja: 08 stycznia 2008 18:00

O 16:50 w serwisie pojawiła się informacja, że przeniesienie serwisu na serwery w Poznaniu z centrum w Niemczech nie powiodło się. Migracja do nowej serwerowni nie udała się z powodów technicznych, nie ujawniono jakich. Prace mają zostać wznowione dzisiejszej nocy (8 stycznia). Nowa serwerownia ma być częścią centrum danych firmy Beyond.pl. Na 25 stycznia planowana jest jej dalsza rozbudowa.