Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Dlaczego nie każdy startup potrzebował Startup Fest

Dwa projekty, które prezentowały się na Startup Fest finalizują właśnie rozmowy z inwestorem. Firmy te to Smartupz.com i R1NG. Ta pierwsza już wkrótce przeniesie się do Silicon Valley.

Tytuł tego tekstu jest przewrotny. Bo przecież każda początkująca firma powinna zaprezentować się światu, nawiązać kontakty biznesowe, a przy okazji zebrać kilka punktów do lansu.

Świetną okazją do wypełnienia tych celów są imprezy typu Startup Fest czy e-nnovation (o londyńskim Seedcamp nawet nie wspominając).

Trudno oczekiwać, by wśród 20. startupów (a tyle zaproszono na Startup Fest) każdy reprezentował ten sam poziom rozwoju projektu. Niektórzy startupowicze przyjechali z gotowymi, ukończonymi projektami. Inni wprowadzali swoje dzieła do sieci jeszcze w trakcie trwania konkursu (HellBuzz).

Cream de la cream

Do tych najbardziej zaawansowanych należą m.in. Smartupz i R1NG.

Smartupz.com już wkrótce zamierza przenieść się do kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Wszystko dzięki inwestorowi, który postanowił zainwestować w projekt.

Nie będzie to pierwsza polska spółka, której przedstawiciele postawili swoją stopę na krzemowej ziemi (swoje oddziały w Silicon Valley posiadają InteliWISE S.A. i Fido intelligence).

Będzie to najprawdopodobniej jednak pierwsza Polska firma, która tak szybko po starcie przeniosła się do Kalifornii (Smartupz.com jeszcze nie generuje zysków).

Flagowym produktem firmy jest CRM określany jako: Facebook dla firm. Czym jest Smartupz.com, jakie ma plany itp. w wywiadzie poniżej.

- Wywiad z Jarkiem Sygitowiczem, prezesem Smartupz.com.

Inwestor zainteresował się także R1NG. Jeżeli ktoś nie wie, czym jest ten startup, oto opis ze strony internetowej - "Nasz serwis umożliwia zmierzenie się, poprzez Internet, z innymi graczami w różnorodnych turniejach wiedzy. U nas wygrywa się prawdziwe pieniądze. Na pewno kiedyś chciałeś wziąć udział w którymś z teleturniejów, które widziałeś w telewizji. Serwis RING daje Ci właśnie taką szansę"

Na stronie jest też dobrze widoczna sekcja: "Szukamy inwestora". "Poszukiwana kwota inwestycji: 100 000 - 600 000 PLN (brane są również pod uwagę wartości niematerialne i prawne)". Sekcja, którą powinien mieć każdy startup ;)

Istniejący od roku startup zarabia już na siebie. Model biznesowy: R1NG pobiera 25 proc. od kwot, które wygrają gracze.

- wywiad z Jackiem Nowakiem, prezesem zarządu Webventure

Na koniec bonus - wywiad z przedstawicielem HellBuzz - startupem, który podczas Startup Fest stworzył wokół siebie największy buzz. Przedstawiciel ukrywa się pod tajemniczym nickiem Acerunner.

Dlaczego wywiad znalazł się właśnie w tym tekście, skoro HellBuzz nie ma jeszcze inwestora? Odpowiedzi na to pytanie są dwie: albo HellBuzz ma szansę na sporego inwestora, albo nie miałem już gdzie tego wywiadu umieścić. Odpowiedź na pytanie pozostawiam otwartą.