Digital Sky Technologies idzie na giełdę

Będący udziałowcem w Naszej-Klasie fundusz Digital Sky Technologies zamierza zadebiutować na londyńskiej giełdzie - podał dziennik "Wiedomosti".

Jako termin debiutu DST wybrało przyszły rok. Fundusz chce sprzedać na londyńskiej giełdzie do 25 proc. udziałów.

Rosyjski Digital Sky Technologies to ostatnimi czasy jeden z najaktywniejszych na świecie inwestorów z branży internetowej. Posiada pakiet udziałów w takich gigantach jak Facebook, Zynga, Mail.ru, Groupon czy bkontaktie.ru. Z kolei dzięki 75 proc. udziałom w łotewskim funduszu Forticom, do DST należy także nk.pl (serwis znany niegdyś jako Nasza-Klasa.pl).

Tylko rosyjskie serwisy należące do powstałego w 2005 r. DST skupiają aż 70 proc. wszystkich odsłon w rosyjskojęzycznym internecie.

W lipcu 28,7 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Digital Sky Technologies objął południowo afrykański Naspers. Naspers, jest już właścicielem kilku polskich spółek internetowych. Są to Allegro, Network, a od ubiegłego roku także Bankier.pl.

Digital Sky Technologies, Naspers i chiński Tencent to obecnie trzy największe firmy internetowe z rynków wschodzących, które inwestują na potęgę nie tylko w swoich regionach, ale także i na zachodzie. Jak podaje dzisiejszy "The Economist" firmy te już teraz należą do tej samej ligi co Google czy Yahoo. Z samego komunikatora internetowego QQ (własność Tencent) korzysta 567 mln użytkowników.