Digital Avenue: miesiąc na rynku NewConnect

Pod koniec sierpnia br. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła NewConnect - alternatywny rynek dla młodych przedsiębiorstw, który miał im zapewnić szybszy i tańszy dostęp do kapitału niż na głównym rynku GPW. Z szansy skorzystał fundusz MCI Management, który wysłał na NewConnect utworzoną w tym roku spółkę Digital Avenue kontrolującą m.in. serwisy Iplay.pl i Streemo.pl. Choć spółka zdobyła środki na inwestycje, po pierwszym miesiącu notowań praw do jej akcji nie wszyscy inwestorzy mogą być zadowoleni.

Digital Avenue powstała 19 kwietnia br. i zgodnie z założeniem, ma być holdingiem skupiającym firmy działające na internetowym oraz mobilnym rynku mediów i rozrywki. W pierwszej kolejności przejęła od MCI kontrolę nad dwiema spółkami: Iplay Sp z o.o. (serwis Iplay.pl) i Streemo.pl Sp. z o.o. (Streemo.pl).

Na początku lipca br. fundusz zdecydował się wprowadzić Digital Avenue, razem z drugą spółką portfelową - S4E, na przygotowywany rynek NewConnect. Ponieważ obie oferty nie były duże, skierowane zostały do ograniczonej liczby inwestorów, co pozwoliło też zmniejszyć koszty i formalności związane z giełdowym debiutem.

Nowi inwestorzy kupili 25% nowych akcji Digital Avenue za 5,8 mln zł. Zgodnie z dokumentem informacyjnym, środki te miały być przeznaczone na przejęcia innych spółek, w pierwszej kolejności rybnickiej spółki Medousa, prowadzącej serwisy Fotosik.pl, Sms.pl i Supergry.pl. Więcej o celach emisji pisaliśmy w tekście: Digital Avenue i S4E zadebiutują na rynku NewConnect.

NewConnect ruszył 30 sierpnia br. Pierwsza sesja przyniosła spory wzrost - na otwarciu cena praw do akcji (PDA) Digital Avenue wynosiła 40,5 zł, o 44,6% więcej od ceny emisyjnej (28 zł). Inwestorzy nie mogli przepuścić takiej okazji i szybko pozbywali się posiadanych walorów. Na zamknięciu sesji PDA spółki sprzedawano po 30 zł.

Po trzecim dniu notowoń Digital Avenue na NewConnect jej prawa do akcji można już było kupić poniżej ceny emisyjnej. W pierwszej połowie września kurs PDA oscylował wokół 21-22 zł, zaś w drugiej znów zaczął spadać. Na zamknięciu dzisiejszej sesji ukształtował się na poziomie 18,20 zł.

Digital Avenue: miesiąc na rynku NewConnect

Nie tylko walory Digital Avenue ucierpiały w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego rynku. Podobne spadki odnotowały też trzy inne spółki, które razem z nią zadebiutowały na NewConnect 30 sierpnia br.

Patrz także:

Nowy rynek na GPW szansą dla internetowych spółek