Deutsche Telekom wykupi Powertel

DT w ciągu ostatnich miesięcy intensywnie inwestuje w telefonię komórkową.

Deutsche Telekom za 5,89 miliarda dolarów zamierza kupić amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Powertel. Razem z Powertelem DT przejmie jego dług o wartości 1,2 miliarda dolarów. Inwestorzy zastanawiają się, czy niemiecki operator nie płaci zbyt dużo za ekspansję w Stanach.

Głównym celem transakcji jest rozszerzenie działalności DT na południowe stany.

Ron Sommer, prezes DT, chciałby, aby niemiecki telekom stał się w Stanach przynajmniej tak potężny jak w Europie. Akwizycja Powertela będzie już drugą na amerykańskim rynku dokonaną przez DT. Niecałe dwa miesiące temu niemiecki operator kupił za 45,7 miliarda dolarów VoiceStream.

Transakcja pomiędzy Powertelem a Deutsche Telekom odbędzie się na zasadzie wymiany. Za jedną zwykłą akcję Powertela jego akcjonariusze otrzymają 2,6353 akcji Deutsche Telekom. Wiadomo już, że Deutsche Telekom zapłaci za Powertela dwa razy więcej, niż wynosi jego wartość rynkowa. Od czerwca, kiedy Deutsche Telekom zaoferowało inwestorom kolejną transzę akcji, ich wartość spadła o jedną trzecią. Analityków niepokoją zarówno koszty ekspansji firmy w Stanach Zjednoczonych, jak i cena – 7,66 miliarda dolarów – którą DT musiał zapłacić za licencję UMTS w Niemczech.

Powertel ma licencję na usługi telefonii komórkowej w 12 stanach południowo-wschodniej części Stanów. Swoim zasięgiem obejmuje 25 milionów ludzi. Pod koniec czerwca Powertel miał 727 tysięcy abonentów i roczne obroty na poziomie 212,3 miliona dolarów. Powertel - podobnie jak VoiceStream - działa w systemie GSM, czyli powszechnie używanym w Europie.

Po dwóch kwartałach VoiceStream i Powertel – w którym 11,8 procent udziałów należy do fińskiego operatora, Sonery - miały łącznie 3,3 miliona abonentów. Jak podaje Deutsche Telekom, główni udziałowcy obu amerykańskich operatorów zgodzili się poprzeć fuzję.