Deutsche Telekom kupuje Voice Stream

Szanse na przejęcie VoiceStream, amerykańskiego operatora telefonii komórkowej, przez Deutsche Telekom wzrosły, gdy amerykański Departament Sprawiedliwości orzekł, że fuzja jest od strony prawnej możliwa.

Pod koniec lipca Deutsche Telekom, największa europejska firma telekomunikacyjna, zgłosił chęć nabycia za około 50 miliardów dolarów amerykańskiego operatora telefonii komórkowej VoiceStream. Zanim jednak transakcja doszła do skutku, grupa oburzonych amerykańskich kongresmenów, pod przewodnictwem senatora Ernesta Hollingsa, rozpoczęła kampanię przeciw fuzji. Głównym argumentem było to, że Deutsche Telekom w 58 procentach należy do rządu niemieckiego. Według oponentów, przejęcie VoiceStream przez firmę, w której większość udziałów ma zagraniczny rząd, może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa.

Prezesi Deutsche Telekom mają nadzieję, że kongresmenów uspokoi to, że po przejęciu VoiceStream udział rządu niemieckiego w DT zmniejszy się do 45 procent. Na razie jednak transakcja nie może dojść do skutku, ponieważ potrzebne jest zatwierdzenie jej przez Federalną Komisję Komunikacji (FCC). Również niezbędne jest wyrażenie zgody przez większość akcjonariuszy VoiceStream .