Demoscene Spirit jak burza w Imagine Cup

Studenci z Poznania w finale najbardziej prestiżowej kategorii turnieju organizowanego przez Microsoft.

Drużyna złożona ze studentów poznańskich uczelni po dwóch brawurowych sobotnich prezentacjach zakwalifikowała się do najlepszej szóstki odbywających się w Kairze finałów turnieju Imagine Cup. Oprócz Polaków, do finału w kategorii Software Design dostały się zespoły z Tajwanu, Rumunii, Rosji, Hiszpanii i Brazylii.

To nie ostatnie słowo

W sobotę ogłoszono także finalistów w kategoriach Embedded Development oraz Game Development. W tej pierwszej kategorii startował inny poznański zespół, Krejzi Dzepetto, który niestety odpadł. W niedzielę ostatnie prezentacje, wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 7 lipca. W grze pozostaje jeszcze polski projekt w kategorii Mash-up Karola Kaczmarka z Poznania (projekt wyszukiwania szpitali HospFinder) oraz realizujący reportaż o tradycji w nowoczesnym Egipcie Zglad TEAM z Politechniki Radomskiej w kategorii Fotografia (Ernest Płaskociński i Leszek Rutka). Duże szanse mają polskie zespoły w kategoriach specjalnych - za interoperacyjność, gdzie startuje FteamS z Politechniki Łódzkiej (eduko - rozwiązanie do zdalnej edukacji) oraz kAMUflage, kolejna drużyna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej. Ten ostatni zespół walczy o nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu, H. E. Suzanne Mubarak, z urządzeniem i oprogramowaniem TraMuBraTion (Translate Music to Braile Notation), które wspomaga naukę alfabetu Braile'a poprzez muzykę.

Błogosławieństwo Izydy

Sobotni bohaterowie, zespół pod opieką dr Tomasza Gdali, który tworzą Agata Majewska (Akademia Sztuk Pięknych), Marta Łuczak (Uniwersytet Medyczny), Łukasz Michniewicz i Szymon Majewski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), przedstawili projekt urządzenia i oprogramowania do domowego badania KTG - ISIS. To bardzo ważne dla oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki badanie, polegające na jednoczesnym pomiarze pracy serca dziecka oraz częstotliwości i natężenia skurczów macicy mamy. Obecnie można wykonać je tylko w ośrodkach opieki zdrowotnej. "Najważniejszy dla zdrowia każdej mamy w ciąży jest spokój. Każda wizyta u lekarza to czynnik stresowy, ponadto na badanie KTG trzeba niejednokrotnie długo czekać a sam jego przebieg jest dla obojga męczący" - mówi Tomasz Gdala.

ISIS (od imienia egipskiej bogini płodności - Izydy) to urządzenie pomiarowe i oprogramowanie do komunikacji i zarządzania uzyskanymi danymi. Wynik badania trafia do prowadzącego ciążę lekarza, który może na jego podstawie zadecydować o podjęciu leczenia. Dodatkowo może łatwo porównać wyniki wcześniej przeprowadzonych badań (obecnie wyniki przechowywane są w postaci papierowych, niewygodnych wydruków). Zwraca uwagę dopracowanie interfejsu programu - zarówno wygodnej i przyjemnej części dla wykonującej badanie w domu mamy, jak i użytecznej, przejrzystej części "dla lekarza", przemyślany system komunikacji pomiędzy lekarzem i ciężarną. Celem twórców ISIS jest wygoda i spokój przyszłej mamy oraz większa efektywność i wygodniejsza pracy doktora. Szereg przedstawionych scenariuszy zastosowania w warunkach rynkowych, planowana niska cena i szacowane silne zapotrzebowanie czynią z ISIS rozwiązanie praktycznie gotowe do wprowadzenia. W ocenie jego autorów, upowszechnienie ISIS, w szczególności w krajach rozwijających się i ubogich, gdzie dostęp do lekarza i KTG są trudne, może zdecydowanie obniżyć odsetek poronień, śmierci matek czy powikłań w trakcie ciąży i po narodzinach. To koresponduje z zakresem celów milenijnych ogłoszonych na początku dekady przez ONZ, które stanowią temat przewodni tegorocznej edycji Imagine Cup.