Delicious 2.0: jesteśmy prawie gotowi

Twórcy jednego z najpopularniejszych na świecie serwisów social bookmarkingowych na firmowym blogu piszą, iż nowa wersja Delicji jest już "almost ready".

Prawie robi różnicę. Również w przypadku startu nowej wersji serwisu pomysłu Joshuy Schachter, który to w szeregach Yahoo! niestety nie doczekał oficjalnego Delicious 2.0.

Przypomnijmy, iż o nowej wersji serwisu Delicious (już nie jako "del.icio.us" a "delicious.com") stało się głośno od września 2007 r., kiedy to wybrana grupa internautów została zaproszona do testowania nowych opcji Delicji. Zapowiadano wówczas m. in. wprowadzenie większej skalowalności serwisu, który miał być bardziej otwarty na implementowanie nowych funkcjonalności. Nowy i urozmaicony w zestawieniu z ubogą "tradycyjną" formą interfejs, lepsza nawigacja, rozbudowane opcje wyszukiwania wraz z wyszukiwaniem kontekstowym - to wybrane cechy, które pojawić się mają w Delicious 2.0. Jeśli w ogóle do tego startu dojdzie.

Michael Arrington w TechCrunch podkreśla, iż po raz kolejny widoczna jest niemoc Yahoo! w uruchomieniu nowych Delicji. Prawdopodobnie najważniejszymi trudnościami jakie stoją przed twórcami jest m. in. dopracowanie odpowiedniej skalowalności produktu, problem cachingu bookmarków i związane z nim obniżenie obciążeń serwerów.

Wg majowego rankingu najlepszych serwisów social bookmarkingowych Bestrank.com serwis Del.icio.us zajmuje trzecie miejsce, po Digg.com i Technorati.com (uwzględnione kryteria: ranking Alexa, Google Page Rank, liczba linków na zewnętrznych stronach wskazujących na adres strony oraz miesięczna liczba użytkowników wg Compete i Quantcast).