Definitywny koniec Flooz.com?

W tydzień po zawieszeniu działalności przedstawiciele serwisu finansowego Flooz.com poinformowali o planach ogłoszenia upadłości firmy.

W ubiegły weekend przedstawiciele serwisu finansowego Flooz.com poinformowali o zawieszeniu działalności firmy. W piątek rozpoczęto zaś procedurę, mającą na celu ogłoszenie upadłości dotcomu.

Flooz.com oferował obsługę płatności przez Internet. Internauci gromadzili pieniądze na osobnych rachunkach w swoich firmach. Były one zamieniane na specjalną walutę – flooz, którą mogli dokonywać płatności w sklepach internetowych, serwisach itp. Dzięki wykorzystaniu „cyberwaluty” (zamiast płacenia bezpośrednio kartą kredytową) zakupy online miały być bezpieczniejsze.

Według nieoficjalnych informacji NYTimes, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 300 tys. USD, które zamieniono na flooz, stanowiły pieniądze skradzione przez złodziei kart kredytowych z Rosji i Filipin. Firma była nieświadoma tego procederu do czasu uzyskania ostrzeżenia od FBI. Rzecznik FBI nie potwierdził jednak tych informacji. Flooz.com został ostrzeżony także przez operatorów kart płatniczych po tym, jak firma zaczęła obciążać rachunki właścicieli skradzionych kart. Kradzione numery kart były wykorzystywane przy zakupach dokonanych za pośrednictwem Flooz.com na ok. 30 witrynach handlowych, w tym m.in. BarnesAndNoble oraz Tower Records.

Z wniosku o ogłoszenie upadłości, złożonego w nowojorskim sądzie, wynika, że firma ma blisko 14 mln USD długów oraz ponad tysiąc wierzycieli.