Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Debitel zrezygnował z niemieckiego UMTS

Niemiecka aukcja licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji nabrała tempa, gdy kontrolowany przez Swisscom Debitel - dostawca usług telefonii komórkowej – nagle wycofał się z rywalizacji. W 127 rundzie licytacji zostało 6 operatorów ubiegających się o 4 do 6 licencji.

Jens Alder, szef wykonawczy Swisscom, zapowiedział jednak, że po zakończeniu licytacji Debitel zamierza dołączyć do jednego z operatorów, który będzie posiadał UMTS. Na ten cel Debitel zamierza przeznaczyć od 5000 milionów do 1,2 miliarda euro.

Po wycofaniu się Debitela zostało mniej więcej tyle licencji, co ubiegających się o nie operatorów. Gra toczy się teraz o zakres częstotliwości. T – Mobil, ramię Deutsche Telekom i Vodafone AirTouch razem z przejętym w ubiegłym roku koncernem Mannesmanna - kontrolują 80 proc. niemieckiego rynku telefonii komórkowej. Dlatego też, jak prognozują analitycy, obie firmy będą zainteresowane otrzymaniem trzech pasm nadawania, gdy na przykład kontrolowany przez KPN i Hutchinson Whampoa E-Plus walczy o jedynie dwa pasma.

Prawdopodobnie przetarg zakończy się już w ciągu najbliższych dni. O częstotliwości starają się jeszcze MobilCom, Viag Intercom i Group 3G. W poniedziałek, wartość złożonych przez konkurentów ofert wynosiła

32.86 mld dol.