DeCSS - w oczekiwaniu na wyrok

Wczoraj w Oslo zakończył się drugi proces w sprawie Jona Lecha Johansena (szerzej znanego jako DVD Jon), oskarżonego o stworzenie programu do nielegalnego kopiowania płyt DVD. Werdykt sądu ma zostać ogłoszony 22 grudnia - informuje Reuters.

DVD Jon jest autorem programu DeCSS, usuwającego stosowane na płytach DVD zabezpieczenia CSS. Młody Norweg program napisał po to, by móc bez przeszkód oglądać legalnie nabyty film na własnym komputerze, pracującym pod kontrolą systemu Linux. Wkrótce po tym został jednak oskarżony (m.in. przez koncerny filmowe) o przyczynianie się do rozwoju piractwa filmowego.

Zakończony właśnie proces to wynik apelacji, złożonej przez oskarżycieli po ostatnim werdykcie sądu, oczyszczającym Johansena ze wszystkich zarzutów. Tym razem prokurator domaga się wymierzenia DVD Jonowi kary trzech miesięcy pozbawienia wolności (w zawieszeniu), ok. 3 tys. USD grzywny oraz pokrycia kosztów procesu. Obrońca programisty żąda z kolei całkowitego oczyszczenia jego klienta z zarzutów.

Wyrok zostanie ogłoszony 22 grudnia.