Darmowe mapy od Nokii

Firma Nokia zamierza udostępnić swoje oprogramowanie do nawigacji satelitarnej Smart2Go za darmo. Niestety, nieodpłatnie dostępna będzie jedynie jego podstawowa wersja - bardziej zaawansowane i ciekawsze funkcje będą płatne. Co najważniejsze, samo planowanie tras nie będzie obłożone żadnymi opłatami.

Na początku oprogramowanie będzie dostępne na platformy Series 60 (S60) oraz Windows Mobile, lecz później ma być także udostępnione na inne platformy mobilne, jak S40, czy Linux.

Program Smart2Go zmieni nazwę na Nokia Maps i będzie od razu dostępny w przyszłych telefonach z serii "N" - zapowiadają przedstawiciele koncernu. Użytkownicy innych urządzeń, na których nie jest (lub nie będzie) on preinstalowany, będą mogli samodzielnie pobrać i zainstalować aplikację w telefonie. Dostępne będą również mapy stu pięćdziesięciu krajów razem z bazami tzw. POI (points-of-interest), czyli np. stacji benzynowych, kin czy obiektów użyteczności publicznej. Można będzie je pobrać i składować na kartach pamięci.

Nokia Maps będzie mogło służyć do planowania tras podróży, a także do nawigacji podczas podróży - jednak ta druga funkcjonalność nie będzie już darmowa i będzie dostępna jedynie w trzydziestu krajach. Użytkownicy będą mogli wykupywać licencje na używanie jej przez różny czas: od tygodnia, aż po trzy lata. Kolejnym, także płatnym, dodatkiem będą przewodniki po co ciekawszych miastach świata.

Oprogramowanie Smart2Go stało się własnością Nokii po przejęciu w sierpniu zeszłego roku niemieckiej firmy Gate5. Pliki do pobrania powinny być już dostępne w serwisie firmy Nokia.

Więcej informacji.