DT dopina negocjacje z Liberty

Deutsche Telekom sprzeda swoje spółki telewizji kablowej.

Dziś Deutsche Telekom poinformował decyzji sprzedaży Liberty Media większościowych udziałów w sześciu spółkach - operatorach telewizji kablowej. W lutym br. telekom podpisał list intencyjny z Liberty Media dotyczący sprzedaży 55% udziałów, wartych ok. 2,5 mld EUR. Od tego czasu ciągnęły się negocjacje dotyczące kształtu porozumienia. Ostateczne warunki sprzedaży oraz cena nie zostały jednak ujawnione. DT podała natomiast, że Liberty przejmie dodatkowo w całości firmy Kabel-Services i MediaServices. Zarządowi telekomu zależy na finalizacji transakcji jeszcze w lipcu br.

Liberty Media, wchodzi w skład amerykańskiego giganta telekomunikacyjnego AT&T. Dzięki transakcji z DT amerykański telekom wchodzi na największy po USA rynek telewizyjny. Liberty chce wejść na rynek europejski, w tym niemiecki, z ofertą usług dostępu szerokopasmowego, świadczonego poprzez zmodernizowane sieci telewizji kablowych.

Do „kabla” podłączonych jest w Niemczech około 18 mln klientów. Około 1/3 spośród nich korzysta z usług spółek należących do DT.

Deutsche Telekom jest zmuszone sprzedać operatorów telewizyjnych ze względu na ciążący nad telekomem dług w wysokości 57 mld EUR. Powstał on w wyniku licznych ubiegłorocznych akwizycji na rynku oraz zakupu licencji na UMTS. Ponadto Komisja Europejska zaleciła DT sprzedaż kontrolnych udziałów w 9 kablowych operatorach regionalnych, by zabezpieczyć rynek niemiecki przed monopolizacją.