DHL dodaje drona do swoich środków transportu

Parcelcopter to bezzałogowy dron, który od 2014 roku testowany był przez DHL w różnych zakątkach Europy. A ponieważ testy dały pozytywne rezultaty, został on dodany do środków transportu firmy.

Parcelcopter to nie jedyna rzecz, jaka została przetestowana. W bawarskiej miejscowości Reit im Winkl ustawiona został specjalny paczkomat - nazywany "lotniskiem dla parcelcoptera". Jest to miejsce, gdzie zostawia się/odbiera przesyłkę. Po włożeniu do środka paczki, dron automatycznie ładuje ją i rusza w miejsce dostawy. W ciągu trzech miesięcy - od stycznia do końca marca 2016 - parcelcopter wykonał 130 udanych przelotów, dostarczając zarówno przesyłki do klientów, jak i transportując je od nich do paczkomatu. Działał całkowicie autonomicznie.

DHL dodaje drona do swoich środków transportu

Dron potrafi dotrzeć na miejsce nawet czterokrotnie szybciej niż samochód, a w rejonach górskich ta przewaga może zwiększyć się wielokrotnie - a zwłaszcza w zimie, kiedy warunki na drogach nie pozwalają na dojazd samochodu. Jak zdradził DHL, w lotach testowych parcelcopter pokonywał ok. 8 km w jedną stronę, wznosząc się na pułap 1200 m n.p.m. Najczęściej przenosił ekwipunek sportowy oraz lekarstwa. Najszybszy czas lotu to zaledwie 8 minut do stacji Alm. Pokonanie tego samego dystansu samochodem zajmuje co najmniej 30 minut.