Czy się to podoba, czy nie... instalujemy SP2

Poczynając od dzisiaj, wszystkie komputery z zainstalowanym systemem Windows XP będą obligatoryjnie pobierać i instalować poprawki udostępnione w Service Packu 2. Zmiana ta zbiegnie się w czasie z dniem udostępniania przez Microsoft kolejnych łatek, co odbywa się w każdy drugi wtorek miesiąca.

Właśnie dziś Microsoft wyłącza funkcję, za pomocą której administratorzy systemów mogli zablokować pobieranie i instalowanie Service Packa 2 w sieciach korporacyjnych, w których użytkownicy używają funkcji automatycznej aktualizacji (Automatic Update). Oznacza to, że teraz SP2 zostanie automatycznie pobrany przez systemy używające funkcji Windows Automatic Update, nawet pomimo użycia narzędzia do blokowania SP2.

Microsoft twierdzi, że nie powinno to wywołać żadnych poważniejszych konsekwencji, gdyż zaledwie 1% klientów biznesowych używał narzędzia do blokowania SP2, małym firmom i indywidualnym klientom nigdy go nie udostępniano. Z kolei alternatywne źródła donoszą, że na przebadanych ostatnio 130 tysiącach korporacyjnych komputerów z Windows XP, SP2 był zainstalowany na zaledwie niecałych 25% systemów.

Microsoft oznaczył poprawki dostępne w SP2 jako 'krytyczne' i z uwagi na znaczną poprawę bezpieczeństwa, zaleca wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili jak najszybsze jego zainstalowanie - koncern podaje nawet 10 powodów, dla których warto to zrobić. Tak więc - gotowi, czy nie - szykujcie się na Service Packa 2. Zagadką pozostaje, jak będą pracować systemy, w których jest zainstalowane oprogramowanie nie działające prawidłowo z tą poprawką, a jest go wciąż sporo - informacja.