Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czy nasze dzieci są bezpieczne w sieci?

Odpowiedzi na to pytanie podjęła się dr Lucyna Kirwil, przygotowując raport "Polskie dzieci w Internecie" na podstawie danych uzyskanych w ramach projektu EU Kids Online. Z badań wynika, że co czwarte dziecko kontaktuje się z nieznajomymi online, a co siódme widziało w sieci materiały związane z seksem.

"Dzieci zaczynają korzystać z Internetu w coraz młodszym wieku" - pisze Kirwil - "Pierwszy kontakt z Internetem przypada na wiek między 7 a 11 rokiem życia, w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to 9 lat".

Najwcześniej w UE kontakt z siecią zaczynają dzieci ze Szwecji - już w wieku 7 lat. Co ciekawe, biorąc pod uwagę wszystkie kraje unijne, jedna trzecia 10-latków korzystających z pajęczyny, zagląda do niej codziennie.

W Polsce, aż 52% dzieci łączy się z internetem z komputera osobistego przeznaczonego tylko do własnej dyspozycji. Według badań, w naszym kraju wgląd osób dorosłych w to, jak dzieci korzystają z sieci, jest znacznie mniejszy niż przeciętnie w krajach Europy.

Z raportu "Polskie dzieci w Internecie" wynika, że prawie co czwarte dziecko kotaktuje się z nieznajomymi online, a co siódme widziało w internecie materiały związane z seksem.

Co więcej, jedno na dziesięć dzieci przeżywało negatywne emocje (niepokój lub przykrość) korzystając z internetu, co czternaste dziecko spotkało się z twarzą w twarz z nieznajomym poznanym w sieci, a co dwudzieste dziecko było ofiarą napastowania w sieci (cyberbullying).

Badanie pokazało też, że 58% polskich rodziców, który dzieci widziały w sieci zdjęcia lub filmy związane z seksem, uważa, że ich dzieci nigdy czegoś takiego nie widziały. 85% rodziców, który dzieci otrzymały wiadomości związane z seksem, twierdzi, że ich dzieci takich wiadomości nie otrzymywały...

Przeczytaj raport: "Polskie dzieci w Internecie. Zagrożenia i bezpieczeństwo na tle danych UE"