Czy nasze dzieci są bezpieczne w sieci?

Odpowiedzi na to pytanie podjęła się dr Lucyna Kirwil, przygotowując raport "Polskie dzieci w Internecie" na podstawie danych uzyskanych w ramach projektu EU Kids Online. Z badań wynika, że co czwarte dziecko kontaktuje się z nieznajomymi online, a co siódme widziało w sieci materiały związane z seksem.

"Dzieci zaczynają korzystać z Internetu w coraz młodszym wieku" - pisze Kirwil - "Pierwszy kontakt z Internetem przypada na wiek między 7 a 11 rokiem życia, w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to 9 lat".

Najwcześniej w UE kontakt z siecią zaczynają dzieci ze Szwecji - już w wieku 7 lat. Co ciekawe, biorąc pod uwagę wszystkie kraje unijne, jedna trzecia 10-latków korzystających z pajęczyny, zagląda do niej codziennie.

W Polsce, aż 52% dzieci łączy się z internetem z komputera osobistego przeznaczonego tylko do własnej dyspozycji. Według badań, w naszym kraju wgląd osób dorosłych w to, jak dzieci korzystają z sieci, jest znacznie mniejszy niż przeciętnie w krajach Europy.

Z raportu "Polskie dzieci w Internecie" wynika, że prawie co czwarte dziecko kotaktuje się z nieznajomymi online, a co siódme widziało w internecie materiały związane z seksem.

Co więcej, jedno na dziesięć dzieci przeżywało negatywne emocje (niepokój lub przykrość) korzystając z internetu, co czternaste dziecko spotkało się z twarzą w twarz z nieznajomym poznanym w sieci, a co dwudzieste dziecko było ofiarą napastowania w sieci (cyberbullying).

Badanie pokazało też, że 58% polskich rodziców, który dzieci widziały w sieci zdjęcia lub filmy związane z seksem, uważa, że ich dzieci nigdy czegoś takiego nie widziały. 85% rodziców, który dzieci otrzymały wiadomości związane z seksem, twierdzi, że ich dzieci takich wiadomości nie otrzymywały...

Przeczytaj raport: "Polskie dzieci w Internecie. Zagrożenia i bezpieczeństwo na tle danych UE"