Czy leci z nami Pilot (Finansowy)?

Sprzedaż instrumentów finansowych to podstawowy cel portalu. Stara się go osiągnąć za pomocą licznych zautomatyzowanych narzędzi dla indywidualnego użytkownika.

Sprzedaż instrumentów finansowych to podstawowy cel portalu. Stara się go osiągnąć za pomocą licznych zautomatyzowanych narzędzi dla indywidualnego użytkownika.

Portal został uruchomiony w kwietniu tego roku. Prowadzi go warszawska spółka #Erada#, w której największy pakiet (ponad 40%) udziałów ma irlandzka firma #Erada Ireland#. Tworzy ja grupa kilku brytyjskich inwestorów – osób związanych bezpośrednio z branżą finansową. Nie są znane żadne analogiczne inwestycje irlandzkiej spółki. 24% udziałów w Eradzie ma TP Internet, a pozostałe pakiety kilka osób fizycznych – m.in. prezes Erady Michał Lasocki i Andrzej Olechowski.

Na początku działalności kapitał spółki wynosił 1,1 mln PLN, po czym został znacznie podwyższony. Do jakiej kwoty, prezes Lasocki nie chce zdradzić z uwagi na interesy TP Internet. #Pilot Finansowy# nie narzeka na trudności z pozyskaniem kapitału, mimo iż zapał inwestorów do spółek internetowych minął w drugim kwartale tego roku. „Gdybyśmy wystartowali pół roku wcześniej, nasze akcje być może już byłyby notowane na giełdzie” uważa Michał Lasocki.

Profil użytkownika serwisu można scharakteryzować następująco: indywidualny użytkownik, początkujący gracz giełdowy. Specjalista również znajdzie tu nieco dla siebie: informacje ekonomiczne, notowania giełdowe, komentarze, ale wyraźnie nie jest głównym obiektem zainteresowania twórców portalu. Uważają oni, że profesjonaliści i tak opierają się przede wszystkim na w pełni profesjonalnych serwisach ekonomicznych, przygotowywanych na potrzeby instytucji finansowych, a nie na popularnych serwisach.

Część informacyjno-publicystyczna jest w związku z tym niezbyt rozbudowana, oparta na serwisie #Polskiej Agencji Prasowej# i pracy własnego zespołu dziennikarskiego. Jego zadaniem jest raczej przetwarzanie materiału, dostarczonego z zewnątrz, w postaci komentarzy i analiz. Dostarczają go instytucje finansowe, firmy badawcze. „Serwis informacyjny nie jest najzyskowniejszym zajęciem w Polsce” - uważa Michał Lasocki.