Czy eBay sprzeda StumbleUpon?

Po niespełna 17 miesiącach od kupna serwisu StumbleUpon eBay rozgląda się za nabywcą swego serwisu społecznościowego, który potencjał zbudował na rekomendacjach zasobów sieciowych. Wg analityków do sprzedaży dojdzie w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

W maju 2007 r. społecznościowy serwis rekomendacyjny umożliwiający użytkownikom kategoryzowanie i ocenę poszczególnych stron w sieci - StumbleUpon trafił do portfolio eBay za 75 mln USD.

Od tego czasu systematycznie jednak spada liczba jego użytkowników - w lipcu br. StumbleUpon miał na całym świecie ponad 1,3 mln użytkowników oraz prawie 25 mln odsłon, podczas gdy 12 miesięcy wcześniej przyciągnął 4,4 mln użytkowników, którzy wygenerowali ponad 31 mln page views (Comscore). Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie nowej funkcjonalności, która nie wymaga instalowania specjalnego paska narzędzi przez użytkowników.

Załamanie branży finansowej i spadek wartości giełdowej eBay ostatnimi czasy dodatkowo skomplikowało sytuację, co prawdopodobnie skłoniło firmę do zatrudnienia Deutsche Bank w celu znalezienia odpowiedniego nabywcy na serwis. Nieoficjalne źródła podają, iż chętny gotowy jest przejąć StumbleUpon za 50 mln USD.

To kolejne wiadomości, które świadczyć mogą o niezbyt dobrej pozycji eBay. Przypomnijmy, iż na początku października EBay zapowiedział akwizycje i zwolnienia, które dotknęły również oddział polski.

Źródło: http://www.thestandard.com