Czy czeka nas ofensywa technologii femtokomórki?

Idea zintegrowania technologii femtokomórki z urządzeniami domowymi (takimi jak odbiorniki telewizyjne) jest bliższa niż kiedykolwiek, po tym gdy do stowarzyszenia Femto Forum dołączyły ostatnio firmy Sony, Toshiba (specjalizujące się w produkcji urządzeń elektronicznych powszechnego użytku) i Qualcomm.

Przypomnijmy - stacje bazowe femtokomórki pełnią rolę lokalnych odbiorników sygnałów 3G, przechwytując i kierując np. zainicjowaną przez telefon komórkowy rozmowę do szerokopasmowego połączenia, które zapewnia użytkownikowi dostęp do internetu.

Produkowane obecnie stacje bazowe femtokomórki wyglądają jak typowy bezprzewodowy router DSL. Fakt, iż do stowarzyszenia Femto Forum przystąpiły takie firmy jak Sony czy Toshiba może w opinii analityków świadczyć o tym, że technologia femtokomórki wkroczy wkrótce do domowych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku.

Jeśli tak się stanie, duże pole do popisu będą wtedy miały takie firmy jak Qualcomm, gdyż producenci urządzeń elektronicznych będą poszukiwać tanich układów scalonych obsługujących tę technologię, a Qualcomm może je na pewno w krótkim czasie wprowadzić na rynek. Qualcomm przewidział chyba taki scenariusz, gdyż w 2008 r. zainwestował sporo w firmę ip.access (specjalizującą się w rozwiązaniach femtokomórki) i nawiązał z nią ścisłą współpracę, a obecnie zdecydował się przystąpić do Femto Forum.

Technologia femtokomórki cieszy się sporym zainteresowaniem w Azji i Stanach Zjednoczonych. Europa pozostaje tu nieco z tyłu, ale można oczekiwać, że również i tutaj w drugiej połowie br. wiele firm telekomunikacyjnych poszerzy swoje oferty o nowe usługi bazujące na tej technologii.

O zaletach i wadach technologii femtokomórki (oraz problemach związanych z wdrażaniem takich rozwiązań) pisaliśmy niedawno w artykule "Femtokomórki - dla kogo?" (patrz tutaj).