Czy Internet z gniazdka podbije Amerykę?

Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji (FCC - Federal Communications Commission) określiła wymagania wobec szerokopasmowego dostępu do Internetu za pośrednictwem linii energetycznych. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla obywateli USA, mieszkających na terenach wiejskich, gdyż jedynie ta technologia pozwoli zaoferować Internet w rozsądnej cenie w miejscach o małym zagęszczeniu ludności. Pozostaje pytanie kiedy Internet z gniazdka zawita pod polskie strzechy?

Federalna Komisja Komunikacji wydała decyzję, która określa wymagania dotyczące technologii wykorzystywanych przy przesyłaniu danych za pośrednictwem linii energetycznych. Ma ona ułatwić działanie dostawcom energii, gdyż zawiera jasny zestaw zasad których spełnienie pozwoli oferować dostęp do Internetu z gniazka. Dotychczas technologia ta była testowana w kilku miejscach w USA i Europie, pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 3 Mb/s . Z testów wynika, że powinna być konkurencyjna kosztowo w stosunku do obecnych rozwiązań opartych na DSL. Podczas testów w USA koszt usługi wynosił od 29,95 do 49 USD za miesiąc, w zależności od przepustowości łącza.

W Polsce usługa dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci energetycznej jest oferowana przez firmę Pattern Communications.W chwili obecnej firma najaktywniej współpracuje z ENION'em S.A. (do niedawna Zakład Energetyczny Kraków). Oferta Pattern Communications jest dostępna głównie na terenie miasta Krakowa. Prędkość transferu wynosi do 2 Mb/s, natomiast cena takiej usługi jest uzależniona od ilości przesyłanych danych i mieści się w granicach między 19zł a 99zł (szczegóły w ramce).

Oprócz decyzji dotyczącej linii energetycznych, FCC zdecydowało, że właściciele nowych sieci światłowodowych nie będą musieli udostępniać swojej infrastruktury konkurentom.

Oferta Pattern Communications

Klient ma możliwość przetestowania jakości dostępu do Internetu bez żadnych zobowiązań. Jeśli zdecyduje się na dalszą współpracę z Pattern Communications to do wyboru ma następujące taryfy:

- Taryfa : "Na Start" 19zł netto. W ramach tej taryfy klient otrzymuje pakiet 225MB, które może przetransmitować w skali miesiąca.

- Taryfa : "Czasem" 39zł netto. W ramach tej taryfy klient otrzymuje pakiet 2000MB, które może przetransmitować w skali miesiąca.

- Taryfa : "Często" 69zł netto. W ramach tej taryfy klient otrzymuje pakiet 5000MB, które może przetransmitować w skali miesiąca.

- Taryfa : "Ciągle" 99zł netto. W ramach tej taryfy klient otrzymuje pakiet 10000MB, które może przetransmitować w skali miesiąca.

Po wykorzystaniu pakietu zawartego w abonamencie pobierana jest dodatkowa opłata za każdy dodatkowy MB (zgodnie z cennikiem). Parametry transmisji nie ulegają zmianie.

Opłata instalacyjno - aktywacyjna wynosi obecnie 99zł netto.