Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czy Interia hoduje chomiki?

Od kilku dni Interia jest właścicielem domeny chomikuj.pl. Jak się dowiedzieliśmy nawiązano współpracę z właścielem serwisu firmą Team Solutions, której celem jest "uzyskanie efektu synergii poprzez połączenie potencjału obu firm". Jakie są plany Interii odnośnie serwisu odwiedzanego przez blisko 2 mln użytkowników miesięcznie? Wiele wskazuje na to, że za 3 miesiące zasięgowe słupki Interii w Megapanelu PBI/Gemius będą znacznie wyższe.

Właścicielem domeny chomikuj.pl jest od 23 kwietnia 2009 r. Interia.pl. Cesji dokonano zaledwie 1 dzień po ogłoszeniu lutowych wyników Megapanelu PBI/Gemius, w których Interia straciła 6. pozycję zostając wyprzedzoną przez portal o2.pl. W komentarzu do zaistniałej sytuacji Tomasz Jażdżyński, prezes Interia.pl powiedział wówczas dla Internet Standard, że obecnie w firmie trwają prace nad kilkoma dużymi projektami, które pozwolą nadrobić zaniedbania z poprzedniego okresu i których efekty widoczne będą pod koniec roku.

Czy Interia hoduje chomiki?

Czyżby jednak Interia postanowiła w szybszy i łatwiejszy sposób poprawić swe wyniki w Megapanelu PBI/Gemius kupując ruch z serwisu Chomikuj.pl?

Kąsek wydaje się być łakomy, wg lutowej fali badania serwishttp://Chomikuj.pl znajduje się na czele stawki najpopularniejszych serwisów wymiany plików przyciągając blisko 2 mln real users.

O ewentualne nawiązanie współpracy z Interią zapytaliśmy Piotra Hałasiewicza z firmy Team Solutions prowadzącej Chomikuj.pl, który zaprzeczył jakoby serwis zmienił właściciela.

Serwis Chomikuj.pl nadal jest całkowicie własnością firmy Team Solutions. Nawiązaliśmy w ostatnim czasie współpracę z Interią - liczymy na uzyskanie efektu synergii poprzez połączenie potencjałów obu firm - powiedział dla Internet Standard Piotr Hałasiewicz. Niestety nie mogę ujawnić szczegółów współpracy - są objęte tajemnicą handlową.

Czy współpraca ta, której szczegółów niestety nie znamy, może być faktycznie opłacalna dla obu stron? Obserwacja wydarzeń związanych z Pirate Bay pozwala nabrać przypuszczeń, że serwisy pośredniczące w wymianie plików również w Polsce podlegać mogą wzmożonemu nadzorowi ze strony organów ściagania. Czy serwis Chomikuj.pl znajdzie w Interii oraz w stojącym za nią koncernie Bauer odpowiedni "parasol ochronny" przed ewentualną odpowiedzialnością prawną?

Chomikuj.pl nie potrzebuje parasola ochronnego i w żadnym wypadku współpracy z Interią nie można postrzegać jako próby uzyskania takiego parasola. Chomikuj.pl to legalnie działająca platforma służąca do dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami - informuje Piotr Hałasiewicz z Team Solutions. Serwis stanowi dla swoich Użytkowników przyjazne, elastyczne narzędzie, dzięki któremu Internauci, zamiast biernie odbierać treści, mogą w prosty sposób twórczo współtworzyć przestrzeń Internetu. Warto wspomnieć, że na stronie Chomikuj.pl pojawiło się specjalne oświadczenie, w którym firma Team Solutions odpiera zarzuty mówiące o pośredniczeniu w piractwie internetowym (jako odpowiedź na artykuł zamieszczony w "Gazecie Wyborczej" pt. "Lubimy być piratami").

Interia stając się właścicielem domeny chomikuj.pl - z punktu widzenia Gemiusa, a więc i badań Megapanel PBI/Gemius - staje się właścicielem ruchu generowanego na tej witrynie.

Na jakiej zasadzie ruch z serwisu zliczany jest do zasięgu innej witryny?

<b>Małgorzata Wołejko, Kierownika Zespołu Badania Panelowego w Gemius SA</b>: W badaniu Megapanel PBI/Gemius podczas budowania drzewka witryny kierujemy się następującą zasadą: każda domena może być dołączona do drzewka danej witryny, jeśli posiada tego samego właściciela. Jedynym kryterium, na podstawie którego określamy właściciela domeny, jest wpis w tzw. bazie whois.

Baza whois jest publiczna - każdy internauta może sprawdzić, kto jest właścicielem danej witryny. W badaniu Megapanel PBI/Gemius, tylko te domeny, które mają ten sam wpis w bazie whois, mogą zostać połączone w jednym węźle. Dzieje się tak najczęściej na wniosek właściciela domeny i w tej chwili jest to bezpłatne. Czasami takie połączenia dokonywane są z inicjatywy firmy badawczej.

Zasada tego samego wpisu w bazie whois jest zasadą, od której nie ma wyjątków. To znaczy, żadne inne dowody własności domeny nie są dla nas zobowiązujące - jedynie wpis w bazie whois.

Co na to Interia? AKTUALIZACJA

Tomasz Jażdżyński, prezes Interia.pl
<b>Jakie są zasady współpracy Interii z firmą Team Solutions?</b>

Podpisaliśmy z Chomikuj.pl długoterminową umowę o współpracy, na podstawie której będziemy m.in. wymieniać know-how i wspierać się strategicznie. Interia.pl na mocy umowy stanie się także brokerem powierzchni reklamowej na witrynie Chomikuj.pl. W związku z tym posunięciem, zasięg grupy witryn na pewno wzrośnie, natomiast na zasięg samego portalu umowa ta bezpośrednio nie wpłynie.

<b>Czy celem tej transakcji jest odzyskanie słabnącej pozycji Interii w Megapanelu PBI/Gemius?</b>

Pozycja portalu Interia.pl w Megapanelu nie jest słabnąca. Zajmujemy silne trzecie miejsce z dużą przewagą nad kolejnymi dwoma portalami (Gazeta.pl i O2.pl). Współpraca z Chomikuj.pl ma na celu powiększyć zasięg grupy witryn skupionych wokół Interia.pl w celu umocnienia pozycji grupy na rynku reklamowym. Ruch ten jest odpowiedzią na analogiczne ruchy konkurencyjnych grup witryn.

<b>Czy nie obawiają się Państwo utraty wizerunku i ewentualnych zagrożeń prawnych związanych ze współpracą z serwisem pośredniczącym w wymianie nie zawsze legalnych plików?</b>

Interia.pl nie jest formalnym właścicielem serwisu Chomikuj.pl, dlatego trudno mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialno prawnej naszej firmy. Z zaciekawieniem obserwujemy wzrost zainteresowania konsekwencjami prawnymi tego typu działalności akurat w momencie podpisania umowy pomiędzy Chomikuj.pl a Interia.pl, podczas gdy tego typu modele biznesowe od lat rozwijają się bardzo dynamicznie. Obawiamy się utraty wizerunku rzetelnego gracza w stopniu porównywalnym z właścicielami i partnerami innych serwisów typu hostingowego (gdzie kłopoty z przestrzeganiem praw autorskich przez użytkowników zawsze istnieją), takich jak np. Youtube.

WNIOSEK: Za trzy miesiące, o ile o2.pl nie dokona żadnych transferów, ani nie odpali nowego, nadzwyczaj popularnego serwisu Interia odzyska utraconą względem o2.pl lokatę w rankingu najpopularniejszych witryn Megapanelu PBI/Gemius.

Aktualizacja: 28 kwietnia 2009 14:47

Dodaliśmy wypowiedź Małgorzaty Wołejko, Kierownika Zespołu Badania Panelowego w Gemius SA na temat metody budowania drzewka witryny, a także odpowiedź na nasze pytania Tomasza Jażdżyńskiego, prezesa Interia.pl