Czy Interia hoduje chomiki?

Od kilku dni Interia jest właścicielem domeny chomikuj.pl. Jak się dowiedzieliśmy nawiązano współpracę z właścielem serwisu firmą Team Solutions, której celem jest "uzyskanie efektu synergii poprzez połączenie potencjału obu firm". Jakie są plany Interii odnośnie serwisu odwiedzanego przez blisko 2 mln użytkowników miesięcznie? Wiele wskazuje na to, że za 3 miesiące zasięgowe słupki Interii w Megapanelu PBI/Gemius będą znacznie wyższe.

Właścicielem domeny chomikuj.pl jest od 23 kwietnia 2009 r. Interia.pl. Cesji dokonano zaledwie 1 dzień po ogłoszeniu lutowych wyników Megapanelu PBI/Gemius, w których Interia straciła 6. pozycję zostając wyprzedzoną przez portal o2.pl. W komentarzu do zaistniałej sytuacji Tomasz Jażdżyński, prezes Interia.pl powiedział wówczas dla Internet Standard, że obecnie w firmie trwają prace nad kilkoma dużymi projektami, które pozwolą nadrobić zaniedbania z poprzedniego okresu i których efekty widoczne będą pod koniec roku.

Czy Interia hoduje chomiki?

Czyżby jednak Interia postanowiła w szybszy i łatwiejszy sposób poprawić swe wyniki w Megapanelu PBI/Gemius kupując ruch z serwisu Chomikuj.pl?

Kąsek wydaje się być łakomy, wg lutowej fali badania serwishttp://Chomikuj.pl znajduje się na czele stawki najpopularniejszych serwisów wymiany plików przyciągając blisko 2 mln real users.

O ewentualne nawiązanie współpracy z Interią zapytaliśmy Piotra Hałasiewicza z firmy Team Solutions prowadzącej Chomikuj.pl, który zaprzeczył jakoby serwis zmienił właściciela.

Serwis Chomikuj.pl nadal jest całkowicie własnością firmy Team Solutions. Nawiązaliśmy w ostatnim czasie współpracę z Interią - liczymy na uzyskanie efektu synergii poprzez połączenie potencjałów obu firm - powiedział dla Internet Standard Piotr Hałasiewicz. Niestety nie mogę ujawnić szczegółów współpracy - są objęte tajemnicą handlową.

Czy współpraca ta, której szczegółów niestety nie znamy, może być faktycznie opłacalna dla obu stron? Obserwacja wydarzeń związanych z Pirate Bay pozwala nabrać przypuszczeń, że serwisy pośredniczące w wymianie plików również w Polsce podlegać mogą wzmożonemu nadzorowi ze strony organów ściagania. Czy serwis Chomikuj.pl znajdzie w Interii oraz w stojącym za nią koncernie Bauer odpowiedni "parasol ochronny" przed ewentualną odpowiedzialnością prawną?

Chomikuj.pl nie potrzebuje parasola ochronnego i w żadnym wypadku współpracy z Interią nie można postrzegać jako próby uzyskania takiego parasola. Chomikuj.pl to legalnie działająca platforma służąca do dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami - informuje Piotr Hałasiewicz z Team Solutions. Serwis stanowi dla swoich Użytkowników przyjazne, elastyczne narzędzie, dzięki któremu Internauci, zamiast biernie odbierać treści, mogą w prosty sposób twórczo współtworzyć przestrzeń Internetu. Warto wspomnieć, że na stronie Chomikuj.pl pojawiło się specjalne oświadczenie, w którym firma Team Solutions odpiera zarzuty mówiące o pośredniczeniu w piractwie internetowym (jako odpowiedź na artykuł zamieszczony w "Gazecie Wyborczej" pt. "Lubimy być piratami").

Interia stając się właścicielem domeny chomikuj.pl - z punktu widzenia Gemiusa, a więc i badań Megapanel PBI/Gemius - staje się właścicielem ruchu generowanego na tej witrynie.

Na jakiej zasadzie ruch z serwisu zliczany jest do zasięgu innej witryny?

<b>Małgorzata Wołejko, Kierownika Zespołu Badania Panelowego w Gemius SA</b>: W badaniu Megapanel PBI/Gemius podczas budowania drzewka witryny kierujemy się następującą zasadą: każda domena może być dołączona do drzewka danej witryny, jeśli posiada tego samego właściciela. Jedynym kryterium, na podstawie którego określamy właściciela domeny, jest wpis w tzw. bazie whois.

Baza whois jest publiczna - każdy internauta może sprawdzić, kto jest właścicielem danej witryny. W badaniu Megapanel PBI/Gemius, tylko te domeny, które mają ten sam wpis w bazie whois, mogą zostać połączone w jednym węźle. Dzieje się tak najczęściej na wniosek właściciela domeny i w tej chwili jest to bezpłatne. Czasami takie połączenia dokonywane są z inicjatywy firmy badawczej.

Zasada tego samego wpisu w bazie whois jest zasadą, od której nie ma wyjątków. To znaczy, żadne inne dowody własności domeny nie są dla nas zobowiązujące - jedynie wpis w bazie whois.

Co na to Interia? AKTUALIZACJA

Tomasz Jażdżyński, prezes Interia.pl
<b>Jakie są zasady współpracy Interii z firmą Team Solutions?</b>

Podpisaliśmy z Chomikuj.pl długoterminową umowę o współpracy, na podstawie której będziemy m.in. wymieniać know-how i wspierać się strategicznie. Interia.pl na mocy umowy stanie się także brokerem powierzchni reklamowej na witrynie Chomikuj.pl. W związku z tym posunięciem, zasięg grupy witryn na pewno wzrośnie, natomiast na zasięg samego portalu umowa ta bezpośrednio nie wpłynie.

<b>Czy celem tej transakcji jest odzyskanie słabnącej pozycji Interii w Megapanelu PBI/Gemius?</b>

Pozycja portalu Interia.pl w Megapanelu nie jest słabnąca. Zajmujemy silne trzecie miejsce z dużą przewagą nad kolejnymi dwoma portalami (Gazeta.pl i O2.pl). Współpraca z Chomikuj.pl ma na celu powiększyć zasięg grupy witryn skupionych wokół Interia.pl w celu umocnienia pozycji grupy na rynku reklamowym. Ruch ten jest odpowiedzią na analogiczne ruchy konkurencyjnych grup witryn.

<b>Czy nie obawiają się Państwo utraty wizerunku i ewentualnych zagrożeń prawnych związanych ze współpracą z serwisem pośredniczącym w wymianie nie zawsze legalnych plików?</b>

Interia.pl nie jest formalnym właścicielem serwisu Chomikuj.pl, dlatego trudno mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialno prawnej naszej firmy. Z zaciekawieniem obserwujemy wzrost zainteresowania konsekwencjami prawnymi tego typu działalności akurat w momencie podpisania umowy pomiędzy Chomikuj.pl a Interia.pl, podczas gdy tego typu modele biznesowe od lat rozwijają się bardzo dynamicznie. Obawiamy się utraty wizerunku rzetelnego gracza w stopniu porównywalnym z właścicielami i partnerami innych serwisów typu hostingowego (gdzie kłopoty z przestrzeganiem praw autorskich przez użytkowników zawsze istnieją), takich jak np. Youtube.

WNIOSEK: Za trzy miesiące, o ile o2.pl nie dokona żadnych transferów, ani nie odpali nowego, nadzwyczaj popularnego serwisu Interia odzyska utraconą względem o2.pl lokatę w rankingu najpopularniejszych witryn Megapanelu PBI/Gemius.

Aktualizacja: 28 kwietnia 2009 14:47

Dodaliśmy wypowiedź Małgorzaty Wołejko, Kierownika Zespołu Badania Panelowego w Gemius SA na temat metody budowania drzewka witryny, a także odpowiedź na nasze pytania Tomasza Jażdżyńskiego, prezesa Interia.pl