Czy Google ma tajny OS?

Firma Net Applications, zajmująca się m.in. badaniem ruchu w Internecie twierdzi, że Google może posiadać własny system operacyjny. Takie wnioski płyną z ostatniego badania które stwierdziło m.in., że udział Microsoftu w rynku systemów operacyjnych spadł poniżej 90%.

Pisaliśmy o tym kilka dni temu. Badanie to polega na ciągłym monitorowaniu ponad 40 tysięcy stron znajdujących się w każdym zakątku świata. Statystyki obejmują takie elementy jak system operacyjny, rodzaj przeglądarki, numer IP, domenę, język, rozdzielczość ekranu czy wyszukiwarkę, z której nastąpiło przekierowanie na stronę.

Według Vince'a Vizzaccaro, wiceszefa Net Applications, badanie odkryło dziwną sytuację związaną z wizytami pochodzącymi z domeny Google.com. Osoby przeglądające Internet z tej domeny są pracownikami Google i zdecydowana większość z nich korzysta z firmowej przeglądarki. Jednak w trzeciej części generowanych przez nich odsłon nie było możliwe zidentyfikowanie systemu operacyjnego, z jakiego nastąpiła wizyta. I to pomimo tego, że Net Applications posiada bardzo dokładne sposoby odczytywania informacji o systemach operacyjnych. Za ich pomocą możliwa jest identyfikacja wielu małych wydań systemów z rodziny Linux oraz Unix, a także systemu Windows 7, który obecnie jest używany jedynie wewnątrz Microsoftu. W spornych wizytach możliwe było odczytanie wszystkich informacji z wyjątkiem systemu operacyjnego.

Vizzaccaro twierdzi, że nie miał jeszcze do czynienia z sytuacją, w której tak duża liczba odwiedzin nie zostałaby rozpoznana przez jego narzędzia. Według niego nie był to przypadek i jest bardzo możliwe, że osoby pracujące w Google przeglądają Internet z wykorzystaniem tajemniczego systemu operacyjnego.

Jak do tej pory Google nie skomentowało zaistniałej sytuacji, jednak niektóre osoby twierdzą, że Google pracuje nad systemem operacyjnym, który zostanie zaoferowany klientom w modelu software-as-a-service-oriented.

Według Roba Enderlego, analityka z firmy The Enderle Group, taki system operacyjny może być rozszerzeniem systemu Android dla telefonów komórkowych, który niedawno pojawił się na rynku. Według niego taki system byłby ukoronowaniem oferty Google, na którą składają się już Google Apps, przeglądarka Chrome oraz Toolbar.