Czy Apple udostępni w końcu iTunes w Polsce?

  • (aja),

Do końca br. mają zniknąć bariery, które ograniczają transgraniczny handel online. Konsumentów dyskryminować nie można - pisze unijna komisarz ds. konkurencji.

Polscy obywatele nie mają dostępu do muzyki w iTunes, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w sklepach online działających w Unii Europejskiej, np. w Wlk. Brytanii. System odrzuca bowiem zapłatę polską kartą kredytową. Jak podaje Gazeta.pl, interpelację w tej sprawie złożyła Urszula Gacek, europosłanka z ramienia Platformy Obywatelskiej.

"Czy można w jakikolwiek sposób uzasadnić fakt, iż firma Apple dyskryminuje znaczną grupę europejskich obywateli? Odmawiając polskim konsumentom prawa do legalnego zakupu muzyki do swoich urządzeń, firma Apple skutecznie zachęca do praktyki, z którą sama walczy, mianowicie do piractwa muzycznego" - zapytała Komisję Europejską..

Wczoraj (12 marca) Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji przesłała swoją odpowiedź na interpelację. "Komisja rozumie niepokój Szanownej Pani Poseł związany z ograniczeniami, na jakie napotykają polscy konsumenci, usiłując nabyć utwory muzyczne w sklepie internetowym iTunes - stwierdziła komisarz. I przypomniała, że już wkrótce jedna z unijnych dyrektyw, która reguluje działanie rynku wewnętrznego, zmusi firmy do zakończenia dyskryminacji" - stwierdza.

Neelie Kroes podkreśliła, że iTunes nie złamał przepisów prawa antymonopolowego. I że jako firma prywatna ma swobodę decyzji, gdzie otwierać swoje sklepy. Co jednak nie daje mu prawa do arbitralnego decydowania o tym, jacy klienci mogą kupować jego usługi.

Jak powiedziała Neelie Kroes, przedstawiciel Komisji odpowiedzialny za kwestie konkurencji nawiązał konstruktywne rozmowy z wysokimi przedstawicielami przemysłu i konsumentów dotyczące tego, w jaki sposób można usunąć istniejące bariery w transgranicznej sprzedaży online. Rozmowy te mogą stanowić podstawę dla opracowania modelu udzielania licencji na całym terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.