Czwarty do brydża

Compaq obejmie nie więcej niż 15% udziałów w platformie transakcyjnej Optimusa - Xtrade. Nie przewiduje natomiast inwestycji w samego Optimusa, choć także nie wyklucza takiego posunięcia.

Compaq i podały szczegóły swojej współpracy na rynku polskim, w ramach podpisanego wczoraj listu intencyjnego. Jednym z jej elementów będzie objęcie przez Compaqa do 15% udziałów internetowej platformy Xtrade (współtworzonej przez Optimusa z BRE Bankiem i CommerceOne). Ta operacja nastąpi przez podniesienie kapitału akcyjnego Xtrade; Compaq obejmie nową emisję akcji. Prezes Compaq Computer Andrzej Widerszpil nie chciał zdradzić wielkości ani tej inwestycji, ani w ogóle skali finansowego zaangażowania we współpracę z Optimusem. Warto przypomnieć, że BRE Bank objął 23% udziałów w Xtrade za 9,4 mln zł, a amerykański CommerceOne 10% udziałów za ok. 4,1 mln zł.

Compaq dostarczy rozwiązań informatycznych dla platformy transakcyjnej. Stosowne umowy zostaną podpisane do końca sierpnia. „Będą one miały charakter pakietowy, tzn. chcemy osiągnąć porozumienie we wszystkich dziedzinach współpracy w tym samym czasie. Termin sierpniowy zawiera spory margines bezpieczeństwa w związku czym mam nadzieję, że umowy podpiszemy wcześniej” - powiedział prezes Optimusa Jacek Krawczyk.

Poza Xtradem obie firmy połączy współpraca w zakresie informatyki i sprzedaży komputerów. Optimus będzie dystrybutorem produktów Compaqa. Jacek Krawczyk stwierdził, że list intencyjny nie ma klauzuli wyłączności, ale że „Optimus chce prowadzić rzetelną i solidną współpracę i stworzyć długofalowy strategiczny sojusz” z czego można wnosić, że nie będzie prowadził szerszej działalności jako dystrybutor produktów innych zachodnich koncernów komputerowych obecnych na polskim rynku.

Compaq i Optimus nie przewidują współpracy w zakresie produkcji sprzętu komputerowego. Będę natomiast współdziałały w projektach integracyjnych. „Chcemy, żeby Optimus współuczestniczył w realizacji najbliższych czterech negocjowanych przez nas kontraktów. Jeden z nich to zamówienie publiczne w sektorze rolniczym” - mówi Andrzej Widerszpil. Optimus natomiast chce wciągnąć Compaqa do współrealizacji zamówień MSWiA.

Na pytanie o ewentualność nabycia udziałów w Optimusie przez Compaqa przedstawiciele obu firm stwierdzili, że teraz żadne rozmowy na ten temat nie są prowadzone, ale nie wykluczyli takiego rozwiązania w przyszłości.