Czwartkowy przegląd prasy

Trwa Światowy Szczyt ONZ o Społeczeństwie Informacyjnym. ITI myśli o cyfrowych akwizycjach. Spółki informatyczne w dalszym ciągu czekają na efekty ożywienia gospodarczego.

GAZETA WYBORCZA

Cyfrowa przepaść

Światowy Szczyt ONZ o Społeczeństwie Informacyjnym. Jak zmniejszyć pogłębiającą się „cyfrową przepaść” między bogatymi państwami Północy i biednym Południem? Jak nowe technologie mogą pomóc państwom rozwijającym się? – od środy zastanawia się na tym w Genewie ponad 16 tys. delegatów z całego świata.

PULS BIZNESU

Media cyfrowe na celowniku ITI

20-30% akcji telewizyjnej grupy TVN, które prezes ITI chciałby uplasować na giełdzie, to sposób nie tylko na zmniejszenie zobowiązań holdingu, ale także środek do celu, czyli akwizycje mediów cyfrowych. (s. 4)

PARKIET

Zbigniew Jakubas dokupi Optimusa

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego z Nowego Sącza oraz Multico-Press, podmioty zależne od Zbigniewa Jakubasa, kupiły ponad 375 tys. akcji Optimusa (ok. 4% kapitału). Inwestor kontroluje obecnie 15% akcji producenta komputerów. (s. 3)

W oczekiwaniu na efekty ożywienia

Spółki informatyczne są w dosyć specyficznej sytuacji. W przeciwieństwie do branży przemysłowej w dalszym ciągu czekają na efekty ożywienia gospodarczego. Rezultaty finansowe Prokomu dobrze to obrazują. Zyski są obecnie niższe niż przed rokiem, kurs – wyższy. (s. 13)

RZECZPOSPOLITA

Rewizji nadzwyczajnej nie będzie

Krakowska Izba Skarbowa nie będzie dążyć do rewizji nadzwyczajnej od wyroku NSA uznającego eksport-import komputerów Optimusa dla szkół za zgodny z prawem. Izba została obciążona przez sąd 194,7 tys. zł kosztów sądowych. Tydzień temu fiskus zwrócił Grupie Onet, następcy prawnemu Optimusa, ponad 18 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT. (s. C 1)