Czwartkowy przegląd prasy

Trwa Światowy Szczyt ONZ o Społeczeństwie Informacyjnym. ITI myśli o cyfrowych akwizycjach. Spółki informatyczne w dalszym ciągu czekają na efekty ożywienia gospodarczego.

GAZETA WYBORCZA

Cyfrowa przepaść

Światowy Szczyt ONZ o Społeczeństwie Informacyjnym. Jak zmniejszyć pogłębiającą się „cyfrową przepaść” między bogatymi państwami Północy i biednym Południem? Jak nowe technologie mogą pomóc państwom rozwijającym się? – od środy zastanawia się na tym w Genewie ponad 16 tys. delegatów z całego świata.

PULS BIZNESU

Media cyfrowe na celowniku ITI

20-30% akcji telewizyjnej grupy TVN, które prezes ITI chciałby uplasować na giełdzie, to sposób nie tylko na zmniejszenie zobowiązań holdingu, ale także środek do celu, czyli akwizycje mediów . (s. 4)

PARKIET

Zbigniew Jakubas dokupi Optimusa

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego z Nowego Sącza oraz Multico-Press, podmioty zależne od Zbigniewa Jakubasa, kupiły ponad 375 tys. akcji Optimusa (ok. 4% kapitału). Inwestor kontroluje obecnie 15% akcji producenta komputerów. (s. 3)

W oczekiwaniu na efekty ożywienia

Spółki informatyczne są w dosyć specyficznej sytuacji. W przeciwieństwie do branży przemysłowej w dalszym ciągu czekają na efekty ożywienia gospodarczego. Rezultaty finansowe Prokomu dobrze to obrazują. Zyski są obecnie niższe niż przed rokiem, kurs – wyższy. (s. 13)

RZECZPOSPOLITA

Rewizji nadzwyczajnej nie będzie

Krakowska Izba Skarbowa nie będzie dążyć do rewizji nadzwyczajnej od wyroku NSA uznającego eksport-import komputerów Optimusa dla szkół za zgodny z prawem. Izba została obciążona przez sąd 194,7 tys. zł kosztów sądowych. Tydzień temu fiskus zwrócił Grupie Onet, następcy prawnemu Optimusa, ponad 18 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT. (s. C 1)