Czwartkowy przegląd prasy

Francuzi chcą uruchomić całodobowy kanał informacyjny stanowiący konkurencję dla CNN czy BBC World. W ciągu dwóch lat w USA pracę straciło 10% zatrudnionych w branży IT. Energis Polska liczy na poprawę wyników od kwietnia.

GAZETA WYBORCZA

Przeciwstawią się amerykanizacji

Rząd francuski chce powołać do życia całodobowy kanał informacyjny stanowiący konkurencję dla takich gigantów jak CNN czy BBC World. Plany związane z utworzeniem takiej platformy mają już kilkanaście lat. Ich realizację przyspieszy wojna w Iraku. Jak donosi „Le Monde” jeszcze w kwietniu rząd premiera Raffaina przedstawi konkretne założenia tego projektu. W przedsięwzięciu prawdopodobnie uczestniczyłoby konsorcjum francuskich nadawców– m.in. Arte, TV5, TF1, RFO. Przewidziany budżet startowy platformy telewizyjnej sięgać ma od 30 do 100 mln euro. (s. 24)

Bańka i spowolnienie

Pół miliona osób z branży IT straciło pracę w ciągu minionych dwóch lat w USA – wynika z raportu American Electronic Association (AEA). Stanowi to 10% ogólnej liczy zatrudnionych w IT. Masowe zwolnienia nastąpiły po pęknięciu bańki internetowej. W 2001 r. pracę straciło ok. 324 tys. osób, rok później w 2002 r. kolejne 236 tys. Według AEA wzrost gospodarczy raczej nie spowoduje zwiększenia zapotrzebowania na pracowników w sektorze IT. (s. 24)

PARKIET

Energis: rentowność od kwietnia

Już w kwietniu Energis Polska chce wypracować dodatni wynik na poziomie EBITA. W całym 2003 r. obroty telekomunikacyjnej spółki mają wzrosnąć do 140 – 150 mln zł. Miniony rok firma zakończyła na minusie. Dodatni wynik netto – według zarządu firmy – Energis osiagnie w 2004 r. Najistotniejsze źródła przychodów firmy to umowy z klientami korporacyjnymi i usługi wirtualnego dostępu do Internetu. (s. 4)