Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy przegląd prasy

Pewna część obligacji Worldcomu trafiła prawdopodobnie do jednej z polskich spółek. Rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne ma szanse stać się prawem, jeśli żądania operatorów komórkowych nie opóźnią prac parlamentu.

GAZETA WYBORCZA

Polski ślad w aferze WorldComuBankructwo telekomunikacyjnego giganta było szokiem dla całego rynku. WorldCom był jednym z największych na świecie emitentów obligacji. Kupowali je zarówno hazardziści, jak i renomowane instytucje finansowe. Pewna część obligacji, dzięki skomplikowanym operacjom finansowym, trafiła do jednej z polskich spółek (s. 20).

Walka o CegetelaVodafone chce przejąć zależną od Vivendi Universal spółkę Cegetel. Kontroluje ona 80% udziałów w SFR – drugim co do wielkości francuskim operatorze. Francja jest ostatnim z najważniejszych rynków telekomunikacyjnych, na którym Vodafone nie przejął kontroli nad żadną spółką (s. 22).

RZECZPOSPOLITA

Gonienie straconego czasu Rządowy projekt w sprawie ustawy o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne ma szanse stać się prawem przed końcem roku, jeśli żądania operatorów komórkowych nie opóźnią prac parlamentu. W przeciwnym razie Ministerstwo Infrastruktury powinno postawić zaległe opłaty w stan wymagalności (s. B3).

PRAWO I GOSPODARKA

Gra o miliony Operatorzy telewizji kablowych obawiają się nowelizacji prawa autorskiego. Obecnie przepisy pozwalają na rozpowszechnianie utworów innych stacji równocześnie bez zawierania z nimi odrębnych umów. Przygotowywana przez Sejm nowelizacja przewiduje jednak zniesienie tzw. licencji ustawowej (s. 1).

PULS BIZNESU

Aster City za 0,5 mld złFundusz Hicks, Muse, Tate & Furst chce przejąć należącą do Elektrimu Telekomunikacji spółkę El-viv. Z nieoficjalnych informacji wynika, że amerykanie złożyli ofertę na 120 mln USD. Wcześniej uważano, że faworytem w procesie negocjacji jest największy w Polsce fundusz venture capital Enterprise Investors (s. 5).