Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Tele2 wystartowało oficjalnie z ofertą połączeń lokalnych w sieci TP jednak współpraca z gigantem nie układa się najlepiej. Karty płatnicze sprzyjają rozwojowi gospodarczemu. Prokom: z kasy wypłynęło 165 mln złotych. Polska chce zmiany unijnej dyrektywy o patentach informatycznych - Jerzy Buzek zbiera podpisy pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie dyrektywy w PE. Bill Gates to najlepszy biznesmen na całym globie. Tetra na korzystniejszych warunkach. Przyszła wreszcie pora na laptopy. Coraz droższa informatyzacja PKO.Telewizja do lamusa? Polska często wyprzedza trendy na światowych rynkach telekomunikacyjnych.

PULS BIZNESU

Trudna współpraca z narodowym operatoremOd kilku dni abonenci Telekomunikacji Polskiej (TP) i Tele2 teoretycznie mogą korzystać z połączeń lokalnych operatora alternatywnego. Teoretycznie, bo oba telekomy nie są w stanie potwierdzić, na jakim obszarze usługi są już dostępne.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=321805 (dostęp płatny)

Warszawa jest nieco w tyle za Rzeszowem Jeszcze w 2003 r. Comp Rzeszów (CR) należał do grupy warszawskiego Compu. Dziś pierwsza ze spółek jest już na giełdzie, a druga szykuje się do emisji. Wiele te spółki różni, ale jest też wiele podobieństw. Obecnie bardziej atrakcyjnie wygląda firma z Podkarpacia. Choć warszawski Comp w publicznym obrocie jest już od sierpnia, to z rozpoczęciem oferty zwlekano.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=321821 (dostęp płatny)

PARKIET

Z kasy wypłynęło 165 mln złotychProkom ponosi konsekwencje niskiej wyceny rynkowej. Wydał 165 mln zł, żeby wykupić obligacje zamienne. Nie miał wyjścia, bo obligatariusze nie byli zainteresowani wymianą papierów dłużnych na akcje spółki. Cena konwersji wynosiła 149,25 zł.

http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=358673 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Polska chce zmiany unijnej dyrektywy o patentach informatycznych

Wolne oprogramowanie Polska sprzeciwia się wprowadzeniu patentów na oprogramowanie komputerowe. Rozpoczęła batalię w Parlamencie Europejskim o zmianę zaakceptowanej już wstępnie unijnej dyrektywy w tej sprawie - dowiedziała się "Rzeczpospolita". . Akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie dyrektywy rozpoczął już w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041209/ekonomia/ekonomia_a_3.html

General Electric przed Microsoft i Toyotą General Electric to najbardziej szanowana firma świata, a Bill Gates to najlepszy biznesmen na całym globie - oceniają we wspólnym rankingu PricewaterhouseCoopers (PwC) i dziennik "Financial Times".

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041209/ekonomia/ekonomia_a_6.html

Wpuszczeni w kanałOd roku największe rodzime sieci kablowe nie mogą porozumieć się z Telekomunikacją Polską w sprawie dzierżawy infrastruktury narodowego operatora. Stawką jest kilkadziesiąt milionów złotych rocznie i konkurencja na rynku telekomunikacyjnym. W piątek sprawą zajmie się Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041209/ekonomia/ekonomia_a_10.html

Coraz większe znaczenie komórekPolska często wyprzedza trendy na światowych rynkach telekomunikacyjnych - wynika z analizy firmy konsultingowej Booz Allen Hamilton. Dotyczy to np. spadku przychodów ze stacjonarnych połączeń głosowych, jak również wprowadzania niektórych usług.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041209/ekonomia/ekonomia_a_11.html

Tetra na korzystniejszych warunkachRząd poufnie renegocjuje niektóre zapisy umowy offsetowej zawartej z Lockheed Martin Corp., dostawcą samolotów wielozadaniowych dla polskiej armii. Wycofywane są projekty, które nie mają szans na realizację.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041209/ekonomia/ekonomia_a_20.html

GAZETA PRAWNA

Przyszła wreszcie pora na laptopyNotebooki zdominowały wzrost sprzedaży PC-ów w trzecim kwartale w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki (CEMA). Podczas gdy całkowita liczba sprzedanych komputerów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosła o 24,7 proc., to liczba notebooków wzrosła aż o 74 proc. - wynika z badań IDC.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1349&dok=1349.28.420.2.12.5.0.1.htm

GAZETA WYBORCZA

Coraz droższa informatyzacja PKO BP Za nowy system bank zapłaci przynajmniej o 50 mln dol. więcej, niż wynika z podpisanego przed rokiem kontraktu - dowiaduje się nieoficjalnie GW. Konsorcjum Softbanku przygotowuje już gigantyczny aneks do głównej umowy. Informatyzacja detalicznego molocha (ponad 1,2 tys. placówek i kilka tysięcy agencji) to jeden z największych projektów informatycznych w ostatnich latach. Podpisany jesienią ubiegłego roku kontrakt z konsorcjum Softbanku (jest częścią grupy gdyńskiego Prokomu) oraz firm Accenture i Alnova opiewał na 115 mln dol. (442 mln zł, licząc po ówczesnym kursie dolara).

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2436410.html

Karty płatnicze sprzyjają rozwojowi gospodarczemu Używanie kart płatniczych zamiast gotówki przyspiesza rozwój gospodarczy - dowodzą tego badania przeprowadzone w 50 krajach przez instytut Global Insight - poinformowała w środę, podczas konferencji Karta 2004, szefowa Visa Polska, Małgorzata O'Shaughnessy.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2435145.html

Telewizja do lamusa? Jak wynika z najnowszych analiz firmy Nielsen/NetRatings do Europy dotarł trend rozpoznany już wcześniej w USA: rosnąca popularność łącz szerokopasmowych sprawia, że internauci coraz mniej czasu poświęcają telewizji.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2435127.html