Czwartkowy Przegląd Prasy

Zysk Polkomtela sięgnie za 2003 rok nie 630 mln zł i nie 737 mln zł, ale 800 mln zł. Polscy akcjonariusze, którzy przymierzają się do sprzedaży udziałów, poważnie rozważają w związku z tak dobrymi wynikami operatora wprowadzenie jego udziałow do nowej spółki giełdowej. RyanAir i EasyJet - nowe marki komórkowe? RPP obradująca w nowym składzie nie obniżyła stóp procentowych.

PULS BIZNESU

PSE: Poważnie myślimy o upublicznieniu Plusa

Prognozowany przez Polkomtel zysk netto za 2003 rok wzrósł do ok. 800 mln zł. Wcześniej prognozowano 737 mln zł, a pierwotne szacunki analityków zakładały zysk na poziomie 630 mln zł. W tej sytuacji nie dziwi, że akcjonariuszom ciężko rozstać się z tą spółką. Na razie KGHM, PKN Orlen i PSE mają doradcę prawnego ds. sprzedaży i oczekują na wybór doradcy finansowego. Zdaniem analityków 2004 rok to optymalny termin na sprzedaż udziałów w Polkomtelu. Nie mają też wątpliwości, że akcje trafią do Vodafone. Wiceprezes PSE , Piotr Rutkowski nie wyklucza jednak, że polscy akcjonariusze wniosą udziały do nowej spółki, która zostanie następnie sprzedana na giełdę. Tym samym udałoby się im spieniężyć udziały Polkomtela nie tracąc kontroli i prawa do rosnącej z roku na rok dywidendy. (s. 8)

Koma dostarczy komputery Poczcie

Wchodząca w skład grupy Prokom Koma wygrała przetarg wartości 28 mln zł na dostawę komputerów dla placówek Poczty Polskiej. Dostawa obejmuje 4,5 tys. komputerów i 488 serwerów HP. (s. 10)

FT: nie będzie fuzji z KPN

France Telecom zaprzeczył pogłoskom, jakoby rozmawiał o fuzji z holenderskim KPN. Spekulacje takie przedstawił niemiecki "Focus Money". (s. 12)

GAZETA PRAWNA

Pierwsze posiedzenie, pierwsza niespodzianka

Rada Polityki Pieniężnej obradująca w środę po raz pierwszy w nowym składzie nie zmieniła stóp procentowych i nie wykluczyła, że na następnym posiedzeniu zmieni nastawienie z neutralnego na restrykcyjne. (s. 9)

RyanAir i EasyJet debiutują w komórkach

Tani przewoźnicy lotniczy chcą teraz wejść na rynek telefonii komórkowej z tanimi połączeniami. Obie firmy działające według modelu "no-frills" (czyli - bez "dodatków" do zasadniczej usługi) planują wykupienie od operatorów fizycznych bloków czasowych i ich odsprzedaż przez Internet klientom indywidualnym w postaci kart SIM. (s. 12)

GAZETA WYBORCZA

CNN na ekranie komórki

Użytkownicy austriackiej sieci komórkowej Mobilkom Austria będą mogli od marca oglądać na swoich telefonach program telewizji CNN. Jeszcze w tym roku stacja chce wprowadzić swój program do innych sieci komórkowych w Azji i Europie. (s. 22)