Czwartkowy Przegląd Prasy

Trzy nowe taryfy TP z darmowymi minutami będą neutralne dla poziomu przychodów spółki. CL nadrabia przegrane przetargi w sektorze publicznym umowami w komercyjnym i planuje zakończyć rok wynikami na poziomie wyników ubiegłorocznych. PTC ma punkt styku z MON. Inwestor branżowy nie obejmie akcji SM-Media. 13 prospektów czeka na rozpatrzenie w KPWiG.

RZECZPOSPOLITA

Mielec nadal wierzy w Amerykanów

Mielecki PZL nie dopuszcza myśli, że podpisana w sierpniu br. w ramach programu offsetowego umowa z amerykańską firmą Skytruck Company, dotycząca sprzedaży do USA 200 polskich samolotów, może nie zostać wykonana. Tymczasem według informacji "Rz" zobowiązania offsetowe wobec Mielca przestały mieć charakter gwarantowany (kontraktem kompensacyjnym albo karą umowną). List w sprawie tego i innych zamówień offsetowych, "zmiękczanych" pod naciskiem Amerykanów wysłali do premiera Millera posłowie PiS. (s. B 1)

Era łączy sieć z MON

PTC uruchomiła w Warszawie punkt styku z Centralnym Węzłem Łączności Ministerstwa Obrony Narodowej. Tym samym operator sieci Era jest drugim po TP operatorem posiadającym interconnect z CWŁ. (s. B 3)

PARKIET

Darmowe minuty bez sprzeciwu URTiP

W grudniu w ofercie TP pojawią się trzy nowe plany taryfowe z darmowymi minutami przy wyższym abonamencie. Prezes TP Marek Józefiak zapewnia, że operator nie będzie do oferty dopłacał a jej wpływ na poziom przychodów będzie neutralny. URTiP nie sprzeciwił się wprowadzeniu nowych taryf. W Europie podobną ofertę mają tylko British Telecommunications i Deutsche Telecom. (s.3)

Inwestor branżowy nie kupił SM-Media

W rozpoczynającej się dziś subskrypcji akcji spółki telekomunikacyjnej SM-Media nie weźmie udziału, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, inwestor branżowy. Papiery trafią do dotychczasowego właściciela - rodziny Gawędów. Do objęcia emisji, z której SM-MEdia miało pozyskać 2,95 mln zł nie soszło ponieważ inwestor nie zgodził się na jednoczesne objęcie dodatkowych akcji od rodziny Gawędów, za znacznie wyższą cenę. (s. 4)

ATM najbliżej giełdy

Przewodniczący KPWiG Jacek SOcha poinformował, że na rozpatrzenie czeka 13 prospektów spółek. Część ze spółek, które miałyby zadebiutować na giełdzie nie jest jeszcze do końca przekonana co do wprowadzenia akcji na giełdę. Tak jest choćby w przypadku KiM Group, dystrybutora usług i akcesoriów GSM. Najszybciej na giełddzie może znaleźć się wrocławski producent telewizyjny, Grupa ATM. (s. 5)

PULS BIZNESU

Minister ich nie poprosił

Minister skarbu nie zaprosił TP do udziału w przygotowywaniu prospektu na sprzedaż posiadanego przez państwo pakietu akcji operatora. Może to oznaczać, że deklaracje ministra o doprowadzeniu do sprzedaży resztówki TP do końca br. okażą się przeterminowane. (s. 5)

Restrukturyzacja nie jest potrzebna$

Zdaniem przedstawicieli CL nie ma powodu aby dokonywać restrukturyzacji spółki. "Przegrywamy kontrakty w sektorze publicznym, ale nadrabiamy w komercyjnym. W przemyśle mieliśmy w III kwartale br. obroty czterokrotnie wyższe niż w I kw." - powiedział Tomasz Sielicki, prezes spółki. Firma nie planuje zwolnień grupowych. W 2003 roku CL przegrał przetargi na informatyzację PKO BP, PZU i CEPiK. Nadrabia na m.in. informatyzacji Lukas Banku, czy wdrożęniu systemu finansowo księgowego w TP. Tegoroczne wyniki mają dzięki jeszcze kilku podobnym średnim umowom utrzymać się na poziomie sprzed roku. (s. 8)