Czwartkowy Przegląd Prasy

Cegielski sprzedał część posiadanego pakietu akcji TP SA. HP miał w II kw. roku finansowego wyniku zaskakujące pozytywnie analityków. DT ukarana grzywną za blokowanie konkurencji w telekomunikacji. Alan Greenspan nie wie kiedy amerykańska gospodarka wyjdzie z recesji, George Soros sprzedaje dolary.

PULS BIZNESU

Cegielski pozył się akcji telekomu

Fabryka silników okrętowych Hipolit Cegielski Poznań sprzedała 600 tys. akcji TP SA podczas piątkowej i środowej sesji giełdowej. HPC został pod koniec ub. roku dokapitalizowany pzez rząd pakietem 3 mln akcji TP SA o wartości 35 mln zł. (s. 6)

Resort edukacji znów zamawia komputery

Ministerstowo edukacji rozpisało cztery przetargi na instalację prawie 600 pracowni internetowych w szkołach. Faworytami są firmy będące zarazem integratorami zakupowanego sprzętu, który dostarczy zapewne JTT lub NTT. (s. 10)

HP zaskoczył wynikami

HP podał wyniki za drugi kwartał roku obrachunkowego zakończony 30 kwietnia br., które przewyższyły oczekiwania analityków. Zysk netto zwiększył się do 659 mln USD, przychody wzrosły do 18 mld USD, przy ograniczeniu kosztów operacyjnych o 3,5 mld USD. (s. 12)

DT zapłaci grzywnę

Komisja Europejska ukarała Deutsche Telekom grzywną w wysokości 12,6 mln EUR za pobieranie od alternatywnych teleoperatorów zbyt wysokich stawek za połączenia o sieci lokalnej. DT zapowiedziała odwołanie się od decyzji. (s. 12)

RZECZPOSPOLITA

Słabsza gopsodarka USA, słabszy dolar

Dolar był wczoraj najtańszy od czterech lat, euro podrożało do 1,1745 USD. O wyprzedaży dolarów poinformnował m.in. George Soros, który od swojego ataku spekulacyjnego na funta zwany jest “człowiekiem, który złamał Bank Anglii”. Tymczasem podczas wojego wystąpienia Alan Greenspan, szef Fed, stwierdził, że ostatnie dane o produkcji i bezrobociu w USA są rozczarowujące, ogłosił zwycięstwo w walce z inflacją i powiedział, że nie wie, kiedy gospodarka amerykańska wyjdzie z recesji. (s. B 1)

Polska niewiele gorsza od eurolandu

Komisja Europejska przewiduje, że w pierwszym roku po wstąpieniu do Unii, deficyt budżetowy Polski nieznacznie się poprawi i wyniesie 4%, wobec 4,2% w roku bieżącym. Także pozostałe kraje kandydackie nie wypełnią zoboiązań nałożonych przez KE: m.in. Czechy będa mieć deficyt wartości 5,9% PKB. (s. B 1)