Czwartkowy Przegląd Prasy

Według The Wall Street Journal, zarząd AOL TW rozważa wydzielenie z koncernu części internetowej. Oznaczałoby to przekreślenie słynnej megafuzji medialnej sprzed dwóch lat.

PARKIET

AOL i Time Warner osobno?

Według "The Wall Street Journal", prezes AOL TW, Steve Case, rozważa możliwość wydzielenia z koncernu części interentowej. W najbliższych dniach władze AOL TW mają przedstawić koncepcje rozwoju koncernu w najbliższych miesiącach. Oficjalnie też zaprzeczają na razie, jakoby największa w historii fuzja nedialna sfinalizowana przed dwoma laty miała zostać przekreślona. Według WSJ, do grona gorących zwolenników rozwodu należy m.in. Ted Turner, założyciel telewizji CNN, który stracił najwięcej na fuzji spośród inwestorów indywidualnych. Planom sprzeciwia się natomiast dyrektor generalny - Richard Parsons. (s. 1, 14)

LG Petro nie zapłaci

Łódzki sąd okręgowy w całości uwzględnił skargę Petro i uchylił poprzedni wyrok nakazujący bankowi zapłatę Apeximowi 25,6 mln zł kary. Warszawski integrator domagał się zapłaty za niewywiązanie się banku z umowy opcji, dotyczącej transakcji papierami Szeptela. (s. 4)

Rozczarują Agora i ComputerLand

Według analityków, słabymi wynikami za trzeci kwartał będzie musiała sprawić przykrą niespodziankę m.in. Agora i ComputerLand. CL odnotowuje znaczny spadek sprzedaży, analitycy szacują spadek przychodów za Q3 w rozrachunku rok do roku na 8%; z kolei wyniki Agory miałyby się pogorszyć w wyniku dokonanych akwizycji na rynku czasopism i reklamy zawnętrznej. (s. 5)

Potrzebne oddłużenie

KGHM zapowiada oddłużenie Telefonii Dialog. Miedziowy koncern posiada łącznie 1,4 mld zł wierzytelności operatora; nie jest znana wartość długu, który ulec ma umorzeniu. Restrukturyzacja finansowa TD ma pomóc w jej połączeniu z innymi krajowymi operatorami w ramach KGT; działania te mają być przeprowadzone jeszcze w br. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Kolejne zezwolenia URTiP

URTiP wydał zezwolenia telekomunikacyjne dla Millenium Communications oraz spółki Elżbieta Przybyłek i Piotr Przybyłek PDHU P&W Radiokomunikacja S.C. Zezwolenia są 25-letnie i dotyczą usług stacjonarnych. (s. 6)

Ugoda bankowa dla firm

Posłowie proponują przekazanie Agencji Rozwoju Przemysłu obligacji skarbowych wyemitowanych w celu podwyższenia kapitału zakładowego zadłużonych przedsiębiorstw. Miałoby to być realizowane na podstawie ugody bankowej zawartej z udziałem ARP. (s. 8)

PULS BIZNESU

Operatorzy TV kontra ustawa

Sąd uchwalił ustawę o prawie autorskim. Zgodnie z zapisami, zniesione zostają licencje, na podstawie których operatorzy kablowi retransmitowali programy telewizyjne i radiowe. Do końca roku operatorzy będą musieli podpisać umowy z podmiotami upoważnionymi do pobierania opłat za prawa autorskie, co ich zdaniem jest niewykonalne (kilkanaście tysięcy umów w przypadku dużego operatora). Stacje zapowiadają wniosek do Prezydenta o zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. (s. 8)

Operatorzy wciąż czekają na posłów

Niewiadomo, kiedy projekt ustawy dotyczącej zamiany opłat koncesji telekomunikacyjnych na akcje, obligacje lub zobowiązania inwestycyjne trafi pod obrady Sejmu. Wczoraj w Komisji Infrastruktury rozważąno zgodność ustawy z Konstytucją. (s. 9)