Czwartkowy Przegląd Prasy

Według informacji PB, ComputerLand przymierza się do fuzji z Softbankiem; firma nie potwierdza tych doniesień.

PARKIET

Kredyty nie dla portali

Z czterech notowanych na GPW spółek internetowych, żadna nie zaciągnęła kredytu w banku. Wszystkie korzystają ze środków pozyskiwanych od strategicznego inwestora. Niewykluczone, że spółki te, po wyczerpaniu środków z emisji będą jednak musiały zwrócić się o kredyt – zdaniem analityków banki będą stosować wobec nich zaostrzone kryteria, w związku z kłopotami dotcomów z uzyskaniem rentowności. (s. 4)

Udany rok Taleksu

Przychody Taleksu po pierwszym półroczu br. wzrosły o 5,5% w porównaniu z wynikami z roku ubiegłego i wyniosły 47,7 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł z 0,38 mln zł do 4,46 mln zł, a zysk netto – z 0,57 mln zł do 3,15 mln zł. Spółka zwiększyła też o 12% zatrudnienie. (s. 4)

Nowa platforma NASDAQ

Zarząd Nasdaq zwrócił się do Komisji Papierów Wartościowych o zaaprobowanie nowej platformy oprogramowania do wymiany akcji. SuperMontage zapewnia transakcje akcjami w czasie rzeczywistym. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Coraz więcej polskich internautów

Z najnowszych badań I-Metrii wynika, że z Internetu korzysta 36% badanych, czyli 8,5 mln osób w wieku ponad 15 lat. Raport stwierdza, że z Internetu korzysta najchętniej w domu, prawie 40% to ludzie pomiędzy 15 a 24 rokiem życia. (s. 3)

Elcoteq wycofuje się z inwestycji w Polsce

Fińska grupa elektroniczna Elcoteq sprzedaje swoją fabrykę we Wrocławiu prywatnemu francuskiemu inwestorowi. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku. O sprzedaży fabryki Finowie zadecydowali jeszcze w 2001 roku. (s. 4)

PULS BIZNESU

ComputerLand myśli o fuzji z Softbankiem

Według nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu, ComputerLand rozważa fuzję z Softbankiem. Firma miała powołać już w tej sprawie specjalny zespół, którym podobno kieruje Marcin Duszyński – wcześniej prezes Adventu, funduszu venture capital. CL zaprzecza informacjom gazety. (s. 3)

Deutsche Telecom znowu traci

DT ogłosił czwartą z kolei kwartalną stratę. Po sześciu miesiącach operator stracił już prawie 4 mld EUR, a jego zadłużenie sięga 64 mld EUR. Strata netto jest większa od prognozowanej i ponad 9 razy większa od straty po pierwszym półroczu 2001 roku. (s. 9)