Czwartkowy Przegląd Prasy

Optimus negocjuje trzyletni kontrakt z partnerem ukraińskim - jego wartość może sięgnąć 120 mln USD. Dziś sąd gospodarczy ma zatwierdzić układ Netii.

PRAWO I GOSPODARKA

Komórkowa hossa

Krajowi operatorzy komórkowi nie odczuwająspowolnienia gospodarczego – ich przychody w pierwszym półroczu były o 22% wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem i wyniosły blisko 6,2 mld zł. Liczba klientów wzrosła niemal do 11,7 mln i była o 43% większa niż w tym samym okresie przed rokiem. Średni koszt pozyskania klienta wynosi obecnie około 400 zł. (s. 1, 4)

E-podpis z Centrastu

Pierwszy US w Krakowie będzie od 1 stycznia 2003 r. pierwszym urzędem, który przyjmie PIT-y z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Tymczasem jedynym centrum akredytacji dla podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne zostanie spółka Centrast . Na jego utworzenie wydano od początku 21 mln zł. 71,45% udziałów w spółce posiada NBP. (s. 1, 4)

Sąd o Netii i Oceanie

Prawdopodobnie dzisiaj sąd gospodarczy otworzy układ Netii z wierzycielami. Sami wierzyciele zaakceptowaloi układ jeszcze 28 czerwca br. (s. 5)

PARKIET

Optimus postawił na sprzęt

Nowosądecka spółka zgodnie z przewidywaniami postawiła na produkcję sprzętu – komputerów osobistych, serwerów i komponentów. W br. zamierza sprzedać ok. 50 – 55 tys. komputerów. Według prezesa Widerszpila, spółka będzie musiała zapłacić do 17 mln zł zaległego podatku VAT. Rezerwy przeznaczone na ten cel wynosza 37,4 mln zł. (s. 3)

Softbank uchwalił emisję obligacji

WZA spółki uchwaliło emisję obligacji zamiennych, z której chce pozyskać 80 mln zł. Softbank chce przeznaczyć te środki na rozbudowę potencjału technologicznego w kraju, restrukturyzację zadłużenia i akwizycje zagraniczne. Parametry emisji będą ustalane na przełomie września i października br. (s. 4)

Prezes liczy na porozumienie z wierzycielami

Mimo narastających kłopotów, prezes Apeximu liczy na porozumienie z wierzycielami. W I półroczu Apexim miał 3,2 mln zł przychodów i stratę netto 10 mln zł. Spółce udało się za to przejąć firmę Ryand, będącą wyłącznym właścicielem biurowca orzy ul. Kłobuckiej w Warszawie. Ma to ułatwić sprzedaż budynku. (s. 4)

PULS BIZNESU

M.Pol przeciwko ulgom dla UMTS

Wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol stwierdził, że nie widzi możliwości zamiany przez operatorów telefonii komórkowej opłat koncesyjnych za UMTS na inwestycje. (s. 3)

Optimus negocjuje umowę za 480 mln zł

Optimus negocjuje trzyletni kontrakt na dostawę sprzętu na Ukrainę – spółka ma uzyskać nawet 480 mln zł ze sprzedaży. Optimus sprzedaje niepotrzebne spółki, a zarazem szuka nowych projektów – obecnie rozważa ufdział w czterech, w tym dwóch związanych z telekomunikacją. Inwestycje maja sięgnąć 20 mln zł. (s. 7)