Czwartkowy Przegląd Prasy

Przychody Grupy Kapitałowej TP SA wzrosły w II kw. br. o 4,7% w porównaniu z ub. rokiem, do 4,4 mld zł. Do 5 sierpnia przedstawiona zostanie nowa strategia Optimusa. Energis obciął o 20 mln USD zakładane na ten rok wydatki inwestycyjne.

PARKIET

Minimum bez powodu

ComputerLand osiągnął wczoraj, po 3,8-proc. spadku tegoroczne minimum cenowe. W sumie, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy papiery spółki potaniały o ponad 23%. Analitycy mają trudności z interpretacją tej przeceny – jako jeden z możliwych scenariuszy przyjmują sprzedaż akcji przez fundusze emerytalne. (s. 2)

Wzrost wpływów Grupy

Grupa Kapitałowa TP S.A. odnotowała w II kwartale br. 4,4 mld zł skonsolidowanych przychodów. To o 4,7% więcej niż przed rokiem. Znaczny udział w przychodach ma PTK Centertel (831 mln zł); w II kw. br. operator powiększył swój udział w rynku komórkowym do 30,7%. Wpływy ze sprzedaży spółki-matki spadły z 3,9 mld zł w 2001 do 3,76 mld zł. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Dobrze na tle branży

Przychody ze sprzedaży polskiego oddziału Microsoftu w zakończonym 30 czerwca roku finansowym 2002 wyniosły 140 mln USD – o 27% więcej niż przed rokiem. „Nigdy wcześniej nie działaliśmy w tak trudnej sytuacji gospodarczej” – powiedział Tomasz Bochenek. (s. 5)

Mała TP SA

Mimo zapowiedzi rządu i resortu infrastruktury, nadal nie są znane koncepsje działania, stryktutra ani wycena planowanej jako przeciwwaga dla TP S.A. Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Osią grupy ma być Tel-Energo łączące się aktualnie z NOM-em. Szybszemu powstaniu KGT pomóc może pomysł zamiany rat koncesyjnych operatorów (łącznie ponad 430 mln EUR) na udziały skarbu państwa w tych spółkach. (s. 6)

PULS BIZNESU

Optimus: plan do 5 sierpnia

Strategia Optimusa zostanie przedstawiona do 5 sierpnia. Wczoraj zarząd przedstawił RN spółki wstępne założenia, które będą dyskutowane 29 lipca i 5 sierpnia. Od poniedziałku w Optimusie zwolnienia, tworzone też będą jednak nowe etaty. (s. 4)

Energis ostro tnie inwestycje

Energis Polska obnizył zakładane nakłady na inwestycje w 2002 roku z 65 mln USD do 45 mln USD. Jeszcze wcześniej Energis Polska zapowiadał zainwestowanie w Polsce 300 mln USD. Na koniec roku Energis Polska ma uzyskać pozytywne EBITDA. Być może jeszcze w sierpniu wyjaśni się sprawa inwestora w operatorze. (s. 6)