Czwartkowy Przegląd Prasy

Choć z Internetu korzysta u nas coraz więcej osób, to jednak Polska wciąż znajduje się w grupie krajów o najniższym stopniu penetracji tego medium. Na świecie (zbadano 37 państw) z Internetu korzysta 34% dorosłej ludności, czyli nieco więcej niż rok temu - wynika z raportu Taylor Nelson Sofres.

PARKIET

eTel celuje w klientów biznesowych

Na klientach biznesowych zamierza skupić się irlandzka grupa telekomunikacyjna eTel, która otrzymała zezwolenie na działalność w naszym kraju. Grupa jest już obecna m.in. w Austrii, Czechach i na Węgrzech, posiada ok. 15 tys. klientów, a jej roczne obroty sięgają 100 mln EUR. Spółka operuje w oparciu o sieć dzierżawioną od innych operatorów. "Obecnie prowadzimy rozmowy praktycznie ze wszystkimi, poza TP S.A., większymi podmiotami, które dysponują siecią światłowodową" - mówi Artur Waryński, dyrektor zarządzający eTel Polska. (s. 4)

AMD znów zredukował prognozę

Amerykański producent już po raz drugi w ostatnim czasie obniżył prognozę sprzedaży w drugim kwartale. "To złe wieści dla całej branży komputerowej, ponieważ oznaczają one, że koniunktura w tym sektorze nadal się nie poprawia" - komentuje Ingo Quiser, analityk Bank Julius Baer. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Obawa o Alcatela

Rosnące obawy co do przyszłości Alcatela spowodowały w środę poważny spadek wartości notowań firmy. Akcje największego w Europie producenta sprzętu telekomunikacyjnego staniały nawet o 20%. Władze Alcatela próbowały ratować sytuację, oświadczając, że firma ma 4 mld EUR (w gotówce) i jest w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań finansowych. (s. 9)

RZECZPOSPOLITA

Nowy szef, stare problemy

Rada nadzorcza francuskiej grupy medialnej Vivendi Universal przyjęła dymisję prezesa Jean-Marie Messiera i mianowała na to stanowisko Jean-Rene Fourtou. Zmiana szefa nie oznacza jednak końca problemów poważnie zadłużonej (na 19 mld EUR) grupy, która wiele straciła na skutek pogłosek o dokonywanych przez jej kierownictwo machinacjach finansowych. Jean-Rene Fourtou ma jednak opinię specjalisty od ratowania firm będących w opałach - kilka lat temu skutecznie wyprowadził z kryzysu grupę chemiczną Rhone-Poulenc. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA

Polska wciąż www ogonie

Choć z Internetu korzysta u nas coraz więcej osób, to jednak Polska wciąż znajduje się w grupie krajów o najniższym stopniu penetracji tego medium. Na świecie (zbadano 37 państw) z Internetu korzysta 34% dorosłej ludności, czyli nieco więcej niż rok temu - wynika z raportu Taylor Nelson Sofres. (s. 16)