Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Choć z Internetu korzysta u nas coraz więcej osób, to jednak Polska wciąż znajduje się w grupie krajów o najniższym stopniu penetracji tego medium. Na świecie (zbadano 37 państw) z Internetu korzysta 34% dorosłej ludności, czyli nieco więcej niż rok temu - wynika z raportu Taylor Nelson Sofres.

PARKIET

eTel celuje w klientów biznesowychNa klientach biznesowych zamierza skupić się irlandzka grupa telekomunikacyjna eTel, która otrzymała zezwolenie na działalność w naszym kraju. Grupa jest już obecna m.in. w Austrii, Czechach i na Węgrzech, posiada ok. 15 tys. klientów, a jej roczne obroty sięgają 100 mln EUR. Spółka operuje w oparciu o sieć dzierżawioną od innych operatorów. "Obecnie prowadzimy rozmowy praktycznie ze wszystkimi, poza TP S.A., większymi podmiotami, które dysponują siecią światłowodową" - mówi Artur Waryński, dyrektor zarządzający eTel Polska. (s. 4)

AMD znów zredukował prognozęAmerykański producent mikroprocesorów już po raz drugi w ostatnim czasie obniżył prognozę sprzedaży w drugim kwartale. "To złe wieści dla całej branży komputerowej, ponieważ oznaczają one, że koniunktura w tym sektorze nadal się nie poprawia" - komentuje Ingo Quiser, analityk Bank Julius Baer. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Obawa o AlcatelaRosnące obawy co do przyszłości Alcatela spowodowały w środę poważny spadek wartości notowań firmy. Akcje największego w Europie producenta sprzętu telekomunikacyjnego staniały nawet o 20%. Władze Alcatela próbowały ratować sytuację, oświadczając, że firma ma 4 mld EUR (w gotówce) i jest w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań finansowych. (s. 9)

RZECZPOSPOLITA

Nowy szef, stare problemyRada nadzorcza francuskiej grupy medialnej Vivendi Universal przyjęła dymisję prezesa Jean-Marie Messiera i mianowała na to stanowisko Jean-Rene Fourtou. Zmiana szefa nie oznacza jednak końca problemów poważnie zadłużonej (na 19 mld EUR) grupy, która wiele straciła na skutek pogłosek o dokonywanych przez jej kierownictwo machinacjach finansowych. Jean-Rene Fourtou ma jednak opinię specjalisty od ratowania firm będących w opałach - kilka lat temu skutecznie wyprowadził z kryzysu grupę chemiczną Rhone-Poulenc. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA

Polska wciąż www ogonieChoć z Internetu korzysta u nas coraz więcej osób, to jednak Polska wciąż znajduje się w grupie krajów o najniższym stopniu penetracji tego medium. Na świecie (zbadano 37 państw) z Internetu korzysta 34% dorosłej ludności, czyli nieco więcej niż rok temu - wynika z raportu Taylor Nelson Sofres. (s. 16)