Czwartkowy Przegląd Prasy

Informacje o błędach księgowych WorldCom wstrząsnęły światowymi rynkami. Warszawski parkiet zachował się na tym tle przyzwoicie, dzięki temu, że wyprzedawane przez zagranicę akcje obejmowały OFE - oceniają analitycy.

PARKIET

WorldCom zachwiał giełdami

Wiadomości o tym, że WorldCom nieprawidłowo prowadził księgowość i obecnie stoi na krawędzi bankructwa zachwiały światowymi giełdami. Nikkei 225 stracił w środę ponad 4,%, nieco mniejsze spadki odnotowały indeksy europejskie: francuski CAC 40 stracił 1,7%, londyński FT-SE 100 – 2,2%, a frankfurcki DAX – 2,47%. Panika nie ominęła także naszego parkietu: TechWIG stracił na koniec dnia 3,8%, a WIG 20 – 2,4%. Na środowym otwarciu wskaźniki te traciły nawet odpowiednio 5% i 4,4%. Kurs TP S.A. na koniec dnia spadł o 4,9%, chociaż na początku sesji stracił nawet 11%. (s. 1, 2)

Trafiła kosa na kamień

Spór pomiędzy ComArchem i BRE Leasing o nieudane wdrożenie przez krakowską spółkę systemu wspomagającego zarządzanie Egeria Leasing zakończył się zawarciem ugody. Spółka leasingowa przeprasza w prasie za rozpowszechnianie negatywnej informacji o ComArchu. Strony wycofują wzajemne pozwy i roszczenia. (s. 4)

RPP obniżyła stopy

Rada Polityki Pieniężnej zredukowała stopy NBP o 50 pkt. bazowych. Jednocześnie wyznaczyła dwa nowe cele inflacyjne: tegoroczny obniżyła z 4-6% do 2-4%. 2 do 4% ma również wynieść inflacja w roku przyszłym. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Wnioski przez Internet w Multibanku

MultiBank umożliwił swoim klientom składanie wniosków o otwarcie rachunków walutowych i walutowych bieżących przez Internet. (s. 8)

Panika dotarła do Polski

W związku z przeoczeniem przez księgowych WorldCom wydatków rzędu 4 mld USD na światowych rynkach zapanowała panika. Dotarła ona także na GPW: TP S.A. straciła 4,9%, Elektrim 4,5%, Netia – 6%. Straciły także firmy zaangażowane w telekomunikację pośrednio: PKN Orlen i KGHM. W opinii analityków, warszawski rynek i tak zachowuje się lepiej niż światowe, ponieważ akcje sprzedawane przez inwestorów zagranicznych skupują OFE. Gdyby nie ta pomoc, indeksy znalazłyby się na znacznie niższym poziomie. (s. 3)

RZECZPOSPOLITA

KPNQwest: konkretna oferta

Holenderski fundusz inwestycyjny Trimoteur założony przez byłych pracowników KPNQwest przedstawił syndykowi ofertę kupna sieci operatora, złożoną z ofert na poszczególne jej elementy. (s. B 3)

PTC chce konwersji

Z propozycją konwersji zobowiązań koncesyjnych za UMTS na zobowiązania inwestycyjne wystąpiła PTC. Wiceminister w resorcie infrastruktury, Krzysztof Heller, stwierdził wczoraj, że MI nie odrzuca takiej możliwości. (s. B 4)