Czwartkowy Przegląd Prasy

TP wybudowała infrastrukturę na 100 tys. łączy internetowych... Wyższe prognozy za oceanem dla reklamy w sieci... NextiraOne Polska zbuduje sieć informatyczną dla Stadionu Narodowego... Propozycje uproszczeń dla firm starających się o dotacje... Za trzy lata e-recepty będą wypisywać lekarze w całym kraju... Telewizory 3D błyskawicznie znikają z półek sklepowych... GDDKiA prowadzi przetarg na elektroniczny system poboru opłat...

COMPUTERWORLD

Gdzie szukać oszczędności energii elektrycznej

Najlepszy skutek przynoszą oszczędności czynione na elementach najdroższych, gdyż najmocniej przekładają się na końcowy wynik. Takimi odbiornikami energii są serwery oraz system ich chłodzenia.

http://p1.idg.pl/r/fe008

Policja będzie budować "szynę" komunikacyjną z obywatelami

Na stronach Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można znaleźć informacje o przetargu na budowę ogólnokrajowej platformy e-Usług, stanowiącej uniwersalną szynę komunikacyjną policji. Ma ona zapewnić sprawną wymianę informacji wewnątrz organizacji oraz pomiędzy policją a jej otoczeniem.

http://p1.idg.pl/r/754e2

Microsoft zmienia się, aby walczyć z Apple i Google

Steve Ballmer oficjalnie potwierdził krążące od początku tygodnia plotki - Microsoft wprowadza zasadnicze zmiany personalne w dziale odpowiedzialnym za elektronikę użytkową i urządzenia mobilne. Z firmy odejdzie (na emeryturę) dotychczasowy szef tej sekcji, Robbie Bach, zaś J Allard - dotychczasowy szef ds. technicznych - stanie się doradcę Ballmera.

http://p1.idg.pl/r/5f840

Ranking łączy szerokopasmowych: Polska na 37. miejscu

Najszybsze łącza internetowe na świecie ma Południowa Korea: przeciętna prędkość ściągania danych wynosi 34 Mb/s. Polska uplasowała się na 37. pozycji ze średnią prędkością łącza 6,5 Mb/s.

http://p1.idg.pl/r/389b0

***

Czy freelancing w IT się opłaca? W jakich warunkach praca od projektu do projektu jest bardziej opłacalna niż ta na etacie? Co trzeba zrobić, aby zostać "wolnym strzelcem"? Gdzie szukać zleceń? Dlaczego warto korzystać z usług firmy outsourcingowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w raporcie Computerworld TOP200.http://www.top200.computerworld.pl/5/

***

RZECZPOSPOLITA

Wyższe prognozy za oceanem dla reklamy w sieci

Z 5,5 proc. do 10,8 proc. podniosła tegoroczne prognozy wzrostu rynku reklamy internetowej w USA firma eMarketer.

http://www.rp.pl/artykul/9211,485746_Wyzsze_prognozy_za_oceanem_dla_reklamy_w_sieci.html

Propozycje uproszczeń dla firm starających się o dotacje

Eksperci postulują, aby regiony publikowały harmonogramy konkursów na dotacje dla firm do 2013 r., a nie tylko na bieżący rok.

http://www.rp.pl/artykul/9211,485729_Propozycje_uproszczen_dla_firm_starajacych_sie_o_dotacje.html

Co drugi Polak sam chciałby być swoim szefem

Rośnie gotowość do zamiany tradycyjnego etatu na samo zatrudnienie.

http://www.rp.pl/artykul/9,485120_Co_drugi_Polak_sam_chcialby_byc_swoim_szefem.html

GAZETA PRAWNA

Pacjent dostanie e-receptę

3,8 mln zł ma kosztować wdrożenie programu elektronicznej recepty. W tym roku będzie on testowany tylko w jednym województwie. Ale już za trzy lata e-recepty będą wypisywać lekarze w całym kraju.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/424176,pacjent_dostanie_e_recepte.html

Telewizory 3D błyskawicznie znikają z półek sklepowych

Odbiorniki 3D spodobały się Polakom. Co tydzień wydają na nie 5 mln zł. Producenci mają coraz większe problemy z realizacją zamówień składanych przez dystrybutorów.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/424214,telewizory_3d_blyskawicznie_znikaja_z_polek_sklepowych.html

PULS BIZESU

27 mln zł na badania dla firm z Łódzkiego

Tylko do 23 czerwca łódzkie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy przyjmuje wnioski o dofinansowanie wdrożenia prac badawczo-rozwojowych.

http://eurokasa.pb.pl/2103169,37640,27-mln-zl-na-badania-br-dla-firm-z-lodzkiego?ref=col2

E-myto także dla aut osobowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi przetarg na elektroniczny system poboru (ESP) opłat. Od lipca 2011 r. kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony mają płacić e-myto na autostradach, ekspresówkach i 400 km dróg krajowych niższej kategorii.

http://www.pb.pl/2/a/2010/05/27/E-myto_takze_dla_aut_osobowych

TP wybudowała infrastrukturę na 100 tys. łączy internetowych

Telekomunikacja Polska wybudowała infrastrukturę pozwalającą na uruchomienie ponad 100 tys. łączy szybkiego internetu. To efekt podpisanego przed siedmioma miesiącami porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

http://www.pb.pl/a/2010/05/25/TP_wybudowala_infrastrukture_na_100_tys__laczy_internet

NextiraOne Polska zbuduje sieć informatyczną dla Stadionu Narodowego

Przetarg na sieć teleinformatyczną dla Stadionu Narodowego w Warszawie wygrała firma NextiraOne.

http://www.pb.pl/a/2010/05/26/NextiraOne_Polska_zbuduje_siec_informatyczna_dla_Stadio

NetWorld

Innowacyjne open source

Dostawcy komercyjnego oprogramowania chcą abyśmy wierzyli, że ruch open source niczego nie tworzy sam, lecz naśladuje istniejące rozwiązania i wypuszcza produkty, które nie potrafią sobie poradzić na wolnym rynku. Cyfrowa waluta, webowy desktop, interfejs dla sieci społecznościowych czy automat do uaktualniania łatek - prezentujemy kilka nowych projektów pokazujących, jak innowacyjne mogą być rozwiązania korzystające z open source.

http://p1.idg.pl/r/44128

Rynek serwerów pnie się w górę

Gartner opublikował wyniki finansowe podsumowujące pierwszy kwartał 2010 r. na rynku serwerów. W raporcie można przeczytać, że IBM spadł na drugie miejsce, a pozycję lidera objął HP (biorąc pod uwagę przychód uzyskany ze sprzedaży serwerów). Druga ważna wiadomość jest taka, że przychody na rynku serwerów x86 wzrosły aż o 36% (porównując rok do roku).

http://www.networld.pl/news/359196/Rynek.serwerow.pnie.sie.w.gore.html

Alcatel-Lucent rozbudowuje bydgoskie centrum GNOC

Alcatel-Lucent zamierza rozbudować swoje bydgoskie centrum usługowe GNOC (Global Network Operations Center - Globalne Centrum Zarządzania Sieciami) i do końca tego roku planuje zatrudnienie w nim kolejnych 100 pracowników.

http://www.networld.pl/news/359181/Alcatel.Lucent.rozbudowuje.bydgoskie.centrum.GNOC.html

ERPStandard

BI w służbie sprzedaży i marketingu

Powszechne będzie tworzenie i analizowanie wzorców zachowań konsumentów. Granice pomiędzy rozwiązaniami CRM i systemami analitycznymi będą się zacierać.

http://p1.idg.pl/r/1d9c0

***

Zobacz relację wideo z finału konkursu Computerworld "Wyciśnij więcej z IT". Zapraszamy do kanału Computerworld na Youtube >>http://p1.idg.pl/r/abb62

***