Czwartkowy Przegląd Prasy

PERN chce udostępnić teleoperatorom kabel telekomunikacyjny biegnący wzdłuż rurociągu Przyjaźń – na początek TP S.A. i NOM-owi.

PRAWO I GOSPODARKA

Biznes wzdłuż rury

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń z Płocka chce udostępnić kabel telekomunikacyjny biegnący wzdłuż rurociągu Przyjaźń dwóm operatorom: TP S.A. i NOM. Na razie nie wiadomo nic na temat wielkości opłat, ani czy oferta będzie przedstawiona także innym operatorom. (s. 1, 4)

Komputerowy kryzys trwa

Kolejno swoje fatalne raporty przedstawiają kolejni producenci sprzętu komputerowego. W ostatnich dniach są to AMD, Intel i Apple. Apple i AMD obniżyły prognozy na bieżący kwartał. Intel z kolei, oprócz podobnych obniżek prognoz, zdecydował się wycofać z jednego ze swoich przedsięwzięć internetowych, co będzie go kosztowało 100 mln USD w kosztach nadzwyczajnych. (s. 11)

Oskarżeni za Jamał

Prokuratura w Gdańska skierowała do sądu akty oskarżenia przeciwko pięciu osobom związanym ze sprawą budowy jamalskiego rurociągu i światłowodu. Akt oskarżenia trafi do sądu rejonowego w Warszawie. Wśród oskarżonych są trzy osoby z rządu Hanny Suchockiej i dwie z dawnego zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). (s. 7)

PARKIET

Mniejsza oferta ITI

Z 42,2 mln do 27,3 mln zmniejszona została pula „starych” walorów, które zostaną zaoferowane inwestorom; nie zmniejszy się natomiast wielkość nowej emisji. ITI opublikowało widełki cenowe lokujące cenę nowej emisji pomiędzy 9,75 a 14 zł – znacznie powyżej oczekiwań analityków. W przypadku sukcesu oferty kapitalizacja ITI będzie wynosiła od 2,2 do 3,2 mld zł. (s. 1)

Netia planuje emisję

Sąd wyznaczył na 24 czerwca głosowanie wierzycieli Netii Telekom nad otwarciem postępowania układowego. Nie jest jeszcze znany termin głosowania w przypadku Netii Holdings. We wtorek WZA Netii Holdings ponownie przyjęło marcową uchwałę o podwyższeniu kapitału spółki w drodze emisji akcji serii H. Pozwoli to na przesunięcie terminu zgłoszenia emisji do KPWiG na październik. (s. 3)

PULS BIZNESU

Micron i Samsung maja sprawę o monopol

Micron Technology i Samsung Electronics stały się przedmiotem śledztwa amerykańskiego departamentu sprawiedliwości. Departament podejrzewa stosowanie przez firmy praktyk monopolistycznych na rynku pamięci DRAM. (s. 11)