Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Zdanie mediów postępowanie Jana Łuczaka - opisywane w kwietniowym Internet Standard - jako doradcy ministra łączności Tomasza Szyszki było zasadniczą przyczyna dymisji tego ostatniego.

GAZETA WYBORCZA

Sezon aferowyKancelaria premiera tłumaczy zdymisjonowanie ministra łączności Tomasza Szyszki przede wszystkim nieuzasadnionymi umorzeniami i odraczaniem spłat należności za koncesje. Łączna wartość tych sum, to ok. 200 mln EUR. Jednak prawdopodobnie o dymisji zadecydowało postępowanie doradcy ministra Jana Łuczaka, który pracował przy nieudanym przetargu na UMTS. (s.1,16)

Utrudnialiście, płaćcieNOM zażądał od TP SA 81 mln zł odszkodowania za utrudnianie rozpoczęcia świadczenia usług międzystrefowych. Na tyle spółka wyceniła swoje straty wynikłe z faktu, że choć koncesję otrzymała na początku zeszłego roku, to świadczenie usług mogła rozpocząć 1 sierpnia br. Tymczasem już na początku 2002 r. polski rynek telekomunikacyjny zostanie "uwolniony" i będą mogli pojawić się na nim nowi gracze za znacznie niższa kwotę niż 24 mln EUR, które płaciły firmy za koncesję na usługi międzymiastowe. (s.17)

RZECZPOSPOLITA

Pozorne ustępstwoDecyzją sądu Microsoft musi zezwolić producentom komputerów, którzy fabrycznie instalują system operacyjny Windows, na możliwość usunięcia z niego przeglądarki Explorer i zainstalowania innej. Obserwatorzy rynku uważają, że krok ten niczego już nie zmieni na rynku przeglądarek, który zdominował Microsoft. Batalia rozegra się o "odtwarzacze" multimedialne, które produkuje i dołącza do Windowsów koncern z Redmond. Konkurują one z produktami takich firm jak RealNetworks. O tych programach decyzja sądu nie wspomina. (Rzecz w sieci, s.1)

PRAWO I GOSPODARKA

Trudny rynek dla funduszyMCI Management skorygował szacunki wartości swojego portfela inwestycyjnego. Emitując akcje, MCI oceniało go na 12 zł na akcję, teraz mówi się już o 7 zł, i to w sprzyjającej sytuacji. Fundusz dąży do redukcji kosztów działania, do przyspieszenia rentowności spółek portfelowych. Rynek najsłabiej przyjął ofertę Expertii, stagnacja rynku reklamowego uderzyła najmocniej w Poland.com i Bankiera. (s.1, 11)

Intel lepszy od prognozChociaż Intel zanotował w drugim kwartale 2001 r. spadek przychodów o 24% i spadek zysków netto o 76%, to zaskoczył pozytywnie analityków, którzy spodziewali się jeszcze gorszych wyników. Spadek zyskowności Intel "zawdzięcza" wojnie cenowej, jaką narzucił mu główny konkurent AMD. W drugim kwartale br. firma ta zwiększyła kosztem Intela swój udział w rynku procesorów z 16% do 22%. Organizacje zrzeszające producentów nie spodziewają się wzrostu na tym rynku w ciągu najbliższych trzech lat. (s.5)

PULS BIZNESU

PERN zarobi na handlu ropą i telekomunikacjiFirma zarządzająca rurociągiem Przyjaźń zamierza zdywersyfikować działalność, m.in. o usługi telekomunikacyjne. PERN chce dzierżawić swoją sieć operatorom. W tym celu musi dokonać jej modernizacja, która pochłonie 120 mln zł w ciągu najbliższych dwóch lat. (s.3)

PARKIET

TP S.A. traci na zabezpieczeniach 70 mln złSilny złoty zaskoczył zarządzających ryzykiem w TP S.A. Gdyby pozamykali teraz kontrakty zabezpieczające ryzyko kursowe, to operator straciłby 70 mln zł. Nieco mniejsze straty zanotowałaby Netia. Obie firmy zabezpieczały emisje obligacji. (s.1,2)

Bardziej boją się specjaliściPrzedstawiciele branży IT są bardza nieufni, co do bezpieczeństwa transakcji zawieranych za pośrednictwem Internetu - wynika z kwietniowego badania Pentoru. 31% z nich uważa je za bezpieczne, ale drugie 30% za niebezpieczne. Pośród menadżerów starej gospodarki tak wysoką nieufność okazuje tylko 5% respondentów, natomiast 37% jest wręcz przeciwnego zdania. Jednak tylko 14% wszystkich ankietowanych przez Pentor uważa, że liczba transakcji zawieranych w Internecie będzie rosła w ciągu najbliższych 6 miesięcy. (s.7)