Czwartkowy Przegląd Prasy

Do końca kwietnia PZU ma podzielić budżet informatyczny wielkości 240 mln zł. Według informacji PB, Telefonia Dialog podpisała wstępną umowę z inwestorem finansowym.

PARKIET

Kwitnie nielegalny handel w sieciZakup akcji Rafinerii Gdańskiej, PZU, czy Elektrowni Rybnik w Internecie nie stanowi problemu, mimo, że spółki nie są notowane na GPW. Najczęściej w Sieci sprzedaje się pracownicze akcje PZU. Za sprzedaż walorów bez dopuszczenia do publicznego obrotu grozi do 2 lat więzienia i 1 mln zł grzywny. (s. 1)

Softbank spada przy wysokich obrotachPogłoski o możliwym utworzeniu rezerw przez Softbank były prawdopodobnie przyczyną 3,5% przeceny Softbanku na wczorajszej sesji. Obroty przekroczyły wczoraj 11 mln zł. W ciągu tygodnia kurs Softbanku stracił już 10%. Prezes Aleksander Lesz zdementował pogłoski o utworzeniu dodatkowych rezerw. (s. 2)

PRAWO I GOSPODARKA

TP nie ucieknie FrancuzomKonsorcjum France Telecom – Kulczyk Holding nie jest zainteresowane zwiększeniem udziałów w TP S.A. Na rynku pojawiły się pogłoski, jakoby konsorcjum, które posiada 47,5% akcji operatora zamierzało wykonać opcję zakupu dodatkowych 2,5% udziałów. Ministerstwo skarbu i FT zaprzeczają, jakoby prowadziły w tej sprawie rozmowy. (s. 3)

E-pieniądz zamiast gotówki Dzięki zmianom legislacyjnym w Polsce rośnie zainteresowanie wirtualnymi kartami płatniczymi i posługiwaniem się pieniądzem elektronicznym w codziennych transakcjach. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP: Prokom podpisze umowę z SofrecomemW tym tygodniu Prokom powienien podpisać umowę z Sofrecom na współwykonawstwo wdrożenia systemu CRM dla TP SA. Z 67 mln zł jakie operator wyłoży na pierwszy etap wdrożenia, Prokomowi przypadnie około jednej czwartej. (s. 3)

Telefonia Dialog ma już wstępną umowę z inwestorem finansowymTelefonia Dialog podpisała list intencyjny z inwestorem finansowym – to niepotwierdzona informacja PB. Według gazety, inwestorem w Dialogu może być grupa brytyjskich funduszy inwestycyjnych, które starają się również o przejęcie Cesky'ego Telekomu – CVC Capital i Spectrum Equity Partners. (s. 4)

Operatorzy bronią się przed bankructwemNajwiększym niezależnym operatorem w kraju pozostaje Netia, z której usług korzysta 300 tys. klientów. Władzę w spółce przejmują obecnie wierzyciele. Zadłużenie innego operatora – El-Netu – w bankach wynosi 250 mln zł. Spółka nie jest w stanie obsłużyć zadłużenia – ma 95 tys. klientów. W sądzie znajduje się wniosek o postępowanie układowe. (s. 5)

PZU wyda na informatyzację 240 mln złDo końca kwietnia PZU ma podzielić budżet informatyczny o wielkości 240 mln zł. W związku ze sporem Ministerstwa Skarbu z Eureko - inwestorem strategicznym PZU, nie zapadnie natomiast prawdopodobnie decyzja odnośnie wyboru wdrożenia systemu centralnego w firmie, wartości 500 - 800 mln zł. (s. 7)