Czwartkowy Przegląd Prasy

Ministerstwo Infrastruktury chce przyciągnąć do Polski w ciągu 4 lat 40 do 50 mld zł na inwestycje telekomunikacyjne.

PARKIET

ComArch wyemituje obligacje

ComArch planuje emisję obligacji zamiennych na akcje. Wartość emisji ma wynieść do 40 mln zł. Środki z emisji mają zostać przeznaczone na rozbudowę i wzmocnienie sieci sprzedaży w Niemczech i USA, dalszy rozwój produktów przeznaczonych do sprzedaży zagranicznej, zwiększenie obecności ComArchu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstworaz akwizycję spółek, lub produktów stanowiących mogących uzupełnić ofertę spółki. (s. 5)

Pakietówki na Optimusie

We wczorajszych transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 365 tys. akcji Optimusa po cenie 17,6 zł za akcję, czyli 39% powyżej zamknięcia wczorajszej sesji. Tak duże odchylenie (maksymalnie wynosi do 40%) było zapewne skoordynowane z podbiciem kursu Optimusa w poniedziałek o 16%. Wczoraj i przedwczoraj sprzedano w transakcjach pakietowych łącznie 6,7% akcji Optimusa. (s. 5)

PULS BIZNESU

PSE: 900 mln zł straty w 2002 roku

Strata netto PSE może wzrosnąć w 2002 roku do 900 mln w porównaniu z 418 mln w roku ubiegłym. (s. 4)

160 mln zł dla spółki córki TP S.A.

Telekomunikacja Polska podwyższyła kapitał spółki zależnej TP TelTech o 160 mln zł, z 50 tys. zł. Wydzielona spółka TP S.A. zajmuje się m.in. handlem artykułami telekomunikacyjnymi i obsługą sieci miejscowych. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Telefonizacja za 50 mld zł

Ministerstwo Infrastruktury chce zrealizować w ciągu czterech lat planu zwiększenia liczby liniii telefonii stacjonarnej do 39 na 100 mieszkańców i penetracji rynku telefonii komórkowej do 50%. Inwestycje mają pochłonąć 40 – 50 mld zł, Krzysztof Heller powiedział podczas rozpoczętego wczoraj Sympozjum Świata Telekomunikacji, że do tych inwestycji chce zachęcić prywatnych inwestorów, ponieważ w budżecie państwa nie będzie na to środków. (s. 6)

NIK skarżył skutecznie

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie uchyliła decyzję stołecznej Prokuratury Okręgowej o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzacji TP SA. Prokuratura Okręgowa umożyła sprawę w grudniu, odwołanie złożył jednak natychmiast NIK. Postępowanie zostało wznowione w styczniu. Sprawa dotyczy wyboru doradcy ministra skarbu podczas prywatyzacji TPSA, którym wówczs pomimo korzystniejszych ofert został Schroeder Polska. (s. 5)