Czwartkowy Przegląd Prasy

Według informacji PB, Optimus negocjuje przejęcie JTT Computer. Jean-Marie Messier potwierdził w wywiadzie dla Reutera zamiar sprzedaży przez Vivendi udziałów w ET.

PULS BIZNESU

Optimus Technologie negocjuje przejęcie JTT

Według informacji PB, Optimus negocjuje przejęcie JTT, trzeciego producenta komputerów na rynku polskim. Rozmowy miałyby zakończyć się w marcu, strony nie potwierdzają, ani nie komentują tych informacji. Zsumowana sprzedaż PC-tów w obu firmach w 2001 roku przekroczyła 120 tys. sztuk. (s. 5)

Elektrim traci czas na spory personalne

RN Elektrimu nie podjęła jeszcze decyzji o zmianach w zarządzie. Tymczasem na rynku pojawiły się informacje, że BRE kupując akcje holdingu chce zapobiec konsekwencjom jego ewentualnej porażki w arbitrażu w Wiedniu. (s. 7)

PARKIET

Vivendi potwierdza zamiar sprzedaży udziałów w ET

Prezes Vivendi, Jean-Marie Messier potwierdził w wywiadzie dla agencji Reutera zamiar sprzedaży udziałów w Elektrimie Telekomunikacji, kontrolującej Polską Telefonię Cyfrową. Na sprzedaż musi jednak poczekać do roztrzygnięcia arbitrażu w Wiedniu pomiędzy Elektrimem i Deutsche Telekom. Niemiecki telekom jest, w przypadku przegranej w Wiedniu, jedynym potencjalnym kupcem na PTC. (s. 2)

BH wypowiada kredyt Onetowi

Bank Handlowy wypowiedział Onetowi dwie umowy kredytowe o wartości 20 mln zł. Obecna struktura zadłużenia GO nie jest znana. Niewykluczone, że GO pozbędzie się posiadanego pakietu akcji Optimusa (26,6%). (s. 3)

Mniejsze rezerwy, lepsze wyniki

Na skutek rozwiązania rezerw w wysokości 7,3 mln zł (3,7 mln zł na JTT i 3,6 mln zł na PPU), strata MCI za 2001 rok zmniejszy się do około 2,9 mln zł. MCI zwiększył wycenę posiadanych papierów obu spółek, tak, że w sumie w księgach funduszu papiery JTT sa warte 10,2 mln zł, a PPU - 4,11 mln zł. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Dobry rok Microsoftu

W br. Microsoft zakłada kilkudziesięcioprocentowe zwiększenie sprzedaży na rynku polskim, w związku z zapotrzebowaniem polskich firm (głównie z sektora MŚP) na Windows XP. (s. 5)

Słaby kwartał AOL

AOL TW poniósł w IV kwartale br. stratę w wysokości 1,82 mld USD. Strata w przeliczeniu na akcję wzrosła w stosunku do ub. roku z 25 centów do 41 centów. Ogólna sprzedaż całej grupy wzrosła o 3,9%, do 10,6 mld USD, jednocześnie zyski z reklam spadły o 14% - do 2,2 mld USD. (s. 5)